Մենք նորից սկսելու ենք Դադիվանք ուխտագնացությունները. ԿԳՄՍ նախարար
Դեպի Դադիվանք ուխտագնացությունները վերականգնվելու են` ըստ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի և Մոսկվայի ու Համայն Ռուսիո Կիրիլ պատրիարքի մոսկովյան հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը ՀՀ ԱԺ-ում «Արցախի Հանրապետության՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված շրջաններում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության պահպանություն» թեմայով աշխատանքային քննարկմանը:
«Ռուս խաղաղապահների շնորհիվ մենք պահում ենք Դադիվանքը, այնտեղ 6 հոգևոր սպասավորներ ունենք: Այս պահին ժամանակավորապես դադարեցված են ուխտագնացությունները Դադիվանք: Բայց մենք նորից վերականգնելու ենք դրանք՝ օրերս Մոսկվայում տեղի ունեցած Վեհափառ հոր և Կիրիլ պատրիարքի հետ հանդիպման արդյունքներով: Դեպի Դադիվանք ուխտագնացությունները մենք նորից սկսելու ենք»,- ասաց նախարարը:
Ամարասում ուխտագնացությունը շարունակվում է: Ղարախանյանը հայտնեց նաև, որ հնարավոր է եղել կանխել Հայրենական մեծ  պատերազմի հուշարձանների ավերումը:
Դադիվանքը Հայ Առաքելական եկեղեցու հնագույն վանական համալիրներից է: Արցախի 44-օրյա պատերազմից հետո Դադիվանքը մնացել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ:

Министр: Паломники вновь получат возможность посещать Дадиванк
Путем интенсивной ежедневной работы с российскими миротворцами после 17 ноября нами была предпринята попытка возврата спрятанного в бомбоубежищах имущества. Речь идет о хранилищах, которые, после 44-дневной войны, остались за азербайджанцами.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в Национальном Собрании Армении в ходе рабочего обсуждения, инициированного постоянной парламентской Комиссией по защите прав человека и общественным вопросам, 14 октября заявила министр образования, науки, культуры, и спорта Нагорно-Карабахской Республики Лусине Караханян.
Тем не менее, как отметила министр, все попытки провалились.
«Армянская сторона имеет дело с крайне агрессивными соседями, с которыми крайне сложно общаться и вести переговоры. Но, благодаря российским миротворцам, у нас, к примеру, остается Дадиванк. Там находится 6 духовных служителей. На данный момент паломничество в Дадиванк временно приостановлено. Однако, согласно договоренности, достигнутой в ходе московской встречи Католикоса всех армян Гарегина Второго и Патриарха Московского и всея Руси Кирилла, паломничество в Дадиванк будет возобновлено», - подчеркнула Караханян.