Էրդողանը ԱՄՆ-ում հայտարարել է, որ Անկարան չի հրաժարվելու ռուսական S-400-ներից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Նյու Յորք կատարած այցելության ընթացքում, ի թիվս բազմաթիվ հարցերի, խոսել է նաև ամերիկյան F-35 կործանիչների և Ռուսաստանից գնված S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի մասին, որոնց հետ կապված գործարքը լուրջ ճգնաժամ էր առաջացրել ԱՄՆ-Թուրքիա ահարաբերություններում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Էրդողանը պնդել է, որ ԱՄՆ-ն  «անշնորհակալ» դիրքորոշում է որդեգրել այս հարցում և որպես F-35-ների չտրամադրման պատճառ առաջ է քաշել այն հանգամանքը, որ Թուրքիան Ռուսաստանից գնել է ՀՕՊ համակարգեր: Ըստ Էրդողանի՝ ԱՄՆ-ի նման դիրքորոշումը «սխալ է թե՛ դիվանագիտական, թե՛ միջպետական հարաբերությունների տեսանկյունից», գրում է ermenihaber-ը։
Էրդողանը նորից նշել է, որ ռուսական ՀՕՊ համակարգերի վերաբերյալ գործընթացն ավարտված է և չնայած բոլոր ճնշումներին՝ Թուրքիան չի հրաժարվելու դրանցից:
Էրդողանը ԱՄՆ-ի նախկին և ներկա իշխանությունների համեմատությունն է արել։ «Ես լավ աշխատել եմ Բուշ կրտսերի, Օբամայի և Թրամփի հետ, բայց չեմ կարող ասել, որ մենք Բայդենի հետ լավ ենք սկսել»:
Էրդողանը դժգոհություն է հայտնել, որ Բայդենի վարչակազմը ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Սիրիայի քրդական ուժերին, որոնց ԱՄՆ-ն համարում է ահաբեկչական:

Эрдоган отказался пересматривать сделку с Россией по С-400 и осудил США
Сделка с Россией на поставку зенитных ракетных систем (ЗРС) С-400 завершена и не будет пересматриваться, несмотря на давление США.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, передает РИА Новости.
Глава государства осудил Вашингтон и отказался вести диалог о российской системе ПВО до тех пор, пока Соединенные Штаты не исправят свои ошибки. Речь идет об отказе американского правительства продавать Анкаре новейшие истребители F-35. «Постоянное давление на нас из-за С-400 неприемлемо, мы с этим не можем согласиться. Сделка с РФ закончена, назад дороги нет», — заключил Эрдоган.
Ранее директор Турецкого центра азиатско-тихоокеанских исследований, профессор Сельчук Чолакоглу рассказал, что Турция уже испытывает давление неофициальных санкций США из-за закупок у России комплексов С-400. Профессор не уточнил, о каких санкциях идет речь, но добавил, что давление США мешает Анкаре вести сделку с Москвой.
Переговоры о покупке систем, вызвавшие кризис в отношениях Турции и США, начались в середине июля 2019 года. Вашингтон требовал отказаться от сделки и взамен приобрести американские комплексы Patriot, грозя задержать или вообще отменить продажу Турции новейших истребителей F-35 Lightning II. Всего Турция должна была получить более 100 самолетов.