ԱՄՆ Կոնգրեսն Ադրբեջանից պահանջում է ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին
Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց օրինագիծ, որը պահանջում է Ադրբեջանից անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Օրինագիծը, որը ներկայացվել է Ներկայացուցիչների պալատի 16 անդամների կողմից, պահանջում է նաև զեկույց Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ, ներառյալ ապօրինի զինամթերքի և սպիտակ ֆոսֆորի օգտագործումը հայ խաղաղ բնակիչների դեմ, փոխանցում է socialmedia-ն։
Բացի այդ, «Cardenas-Schiff-Sherman Amendment»-ը պահանջում է հետաքննություն անցկացնել ՝ օգտագործելով ամերիկյան տեխնոլոգիաներն այն անօդաչու թռչող սարքերում, որոնք օգտագործվել են հայ խաղաղ բնակիչների թիրախավորման համար 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ:

Конгресс США требует от Азербайджана освободить армянских военнопленных
Палата представителей США приняла закон, требующий от Азербайджана немедленно освободить армянских военнопленных.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 сентября, АРЦАХПРЕСС- В законопроекте, который представили 16 членов Палаты представителей, также содержится призыв о расследовании военных преступлений Азербайджана, включая использование незаконных боеприпасов и белого фосфора против гражданского населения, передает socialmedia.
Кроме того, «Поправка Карденаса-Шиффа-Шермана» требует расследования использования американских технологий в турецких беспилотных летательных аппаратах, которые использовались для поражения гражданского населения во время войны в Арцахе 2020 года.