ՄԻՊ-ը հանդիպել է L’Œuvre d’Orient կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հանդիպել է ֆրանսիական L’Œuvre d’Orient կազմակերպության ներկայացուցիչներին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ԱՀ ՄԻՊ-ի գրասենյակից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է 2020 թվականի ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի ժամանակ հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության դեմ իրագործված վանդալիզմի դրսևորումները և պատերազմից հետո արձանագրված դեպքերը։ Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել Արցախում առկա հումանիտար խնդիրներին, տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության իրավիճակին։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակելու համատեղ աշխատանքը ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված հայկական հոգևոր մշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ միջազգային իրազեկվածության բարձրացման վերաբերյալ։
Այնուհետև Պաշտպանի և ՄԻՊ աշխատակազմի դեպարտամենտի ղեկավար Մարգարիտա Գասպարյանի ուղեկցությամբ L’Œuvre d’Orient կազմակերպության ներկայացուցիչները այցելել են Ստեփանակերտում գործող «Լոտոս» հյուրանոց և հանդիպել Արցախի օկուպացված համայնքներից տեղահանված ընտանիքներին։
Կազմակերպության ներկայացուցիչները լսել են տեղահանված անձանց պատմությունները, ծանոթացել նրանց կեցության պայմաններին և խնդիրներին՝ հանձնառություն ստանձնելով իրենց իրավասությունների շրջանակներում ձեռնարկելու գործողություններ արցախցիներին աջակցելու ուղղությամբ։

Artsakh Ombudsman met with representatives of the organization L’Œuvre d’Orient
The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh met with the representatives of the French organization L’Œuvre d’Orient. the Ombudsman's Office reported.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 22, ARTSAKHPRESS: During the meeting the Ombudsman introduced the manifestations of vandalism against the Armenian spiritual and cultural heritage during the Azeri-Turkish aggression in 2020 and events recorded after the war. Detailed reference was made to the humanitarian issues in Artsakh, situation of protection of the rights of the displaced persons.
An agreement was reached to continue the joint work on raising international awareness on the protection of the Armenian spiritual and cultural heritage under the occupation of Azerbaijan.
Following this, accompanied by the Ombudsman and the Head of the Department  of the Ombudsman’s Staff Margarita Gasparyan, the representatives of the L’Œuvre d’Orient visited the ‘Lotus’ Hotel in Stepanakert and met with the displaced families from the occupied communities of Artsakh.
The representatives of the organization listened to the stories of the displaced persons, got acquainted with their living conditions and problems and undertook to take actions to support the people of Artsakh within their competence.