Շուշիի շրջանի Լիսագոր համայնքը շարունակում է ապրել՝ ի հեճուկս թշնամու
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Լիսագորի համայնքապետ Գագիկ Նասիբյանը:
«Բնակիչների մի մասը պատերազմն ավարտվելուն պես  վերադարձել է, իսկ մյուս մասը ժամանակավորապես բնակություն էր հաստատել Արցախի տարբեր գյուղերում, և  գյուղ է վերադարձել գարնան սկզբին: Տեղահանված երեք ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ Հակարիից, Քիրսավանից և Հադրութից: Պատերազմից հետո գյուղի դպրոցը վերանորոգվել է, որտեղ սովորում է 8 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք. մանապարտեզի ենթակա 7 երեխա ունենք գյուղում: Համայնքապետարանի և հանդիսությունների սրահի շենքերը կահավորված չեն. ունենք  բուժկետ, մշակույթի տուն: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է: Ջրի խնդիր ունենք. պետք է նոր ակունք կառուցվի: Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են բարվոք վիճակում: Պատերազմի ընթացքում գյուղի գրեթե բոլոր տները մասնակի վնասներ են կրել. այս պահի դրությամբ վերանորոգման աշխատանքներ են տարվում»,- նշեց Գ. Նասիբյանը:
Անդրադառնալով պատերազմից հետո բնակիչների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցն ասաց, որ հենց պատերազմի ավարտից հետո գյուղ վերադարձած 16 ընտանիքների տրամադրվել են  մեղվափեթակներ և ընտանի կենդանիներ, ինչը նախադրյալներ է ստեղծել տեղում անասնապահության և գյուղատնտեսության զարգացման համար:

Община Лисагор Шушинского района продолжает жить вопреки врагу
СТЕПАНАКЕРТ, 22 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Лисагор Гагик Насибян.
«Некоторые жители вернулись сразу после окончания войны, другие временно поселились в разных селах Арцаха. Они вернулись в село ранней весной. В селе поселились три перемещенных семьи из Хакари, Кирсавана и Гадрута. После войны была отремонтирована сельская школа, в которой учатся 8 учеников. У нас нет детского сада, но в селе 7 детей, надлежащих детскому саду.
Здания муниципалитета и банкетного зала не меблированы. У нас есть медпункт, дом культуры. Поселок обеспечен электричеством и газом. У нас проблема с водой- должен быть построен новый источник. Сельские дороги в хорошем состоянии. Во время войны почти все дома в селе были частично повреждены. В настоящее время ведутся ремонтные работы», - отметил Г. Насибян.
Говоря о трудоустройстве жителей после войны, наш собеседник сказал, что сразу после окончания войны 16 семьям, вернувшимся в село, были предоставлены ульи и домашние животные, что создало предпосылки для развития животноводства и сельского хозяйства в селе.