2021 թվականի «Ավրորա»-ի դափնեկրին կառաջարկվի մրցանակային գումարի մի մասն ուղղել Արցախի հրատապ խնդիրների լուծմանը
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարում է «Ավրորա» մրցանակի հիմնական նպատակների բարեփոխման մասին․ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի ֆոնդից այսուհետեւ միջոցներ կհատկացվեն նաեւ մարդասիրական անհապաղ օգնության համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը տեղեկացնում է, որ 2022 թվականից սկսած մրցանակային ֆոնդի կեսն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կուղղի անհապաղ միջամտություն պահանջող ամենահրատապ մարդասիրական ճգնաժամերից որեւէ մեկի հաղթահարմանը:
2016 թվականից սկսած «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ամեն տարի 1 մլն ԱՄՆ դոլարի մրցանակ է շնորհում բացառիկ հերոսների՝ ճանաչման արժանացնելով նրանց կատարած մարդասիրական աշխատանքը: Այս մրցանակը «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի եզակի դրսեւորում է. մրցանակի դափնեկիրները շարունակում են նվիրատվության շղթան՝ գումարի 90%-ը նվիրաբերելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց:Բացի այդ, այս տարի, հաշվի առնելով 2020 թ. պատերազմից տուժած արցախցիների խիստ կարիքները, «Ավրորան» կառաջարկի 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին մրցանակի 250.000 ԱՄՆ դոլարն (կամ 25%-ը) ուղղել Արցախի մարդասիրական հրատապ խնդիրների լուծմանը: «Ավրորայի» համահիմնադիրներն ստանձնում են հանձնառություն՝ կրկնապատկելու այդ նվիրատվությունը՝ գումարի չափը հասցնելով 500.000 ԱՄՆ դոլարի:
Հինգ տարի անց մրցանակը վերահսկող հանձնաժողովը, խորհրդակցելով «Ավրորայի» դափնեկիրների հետ, որոշել է փոփոխել դրա կառուցվածքը՝ արագ արձագանքելու համաշխարհային մարդասիրական ճգնաժամերին: «Ավրորայի» դափնեկիրները «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի եւ նախաձեռնության համահիմնադիրների հետ կորոշեն, թե հատկապես որ հրատապ խնդրին արձագանքել՝ ուղղելով միջոցներ:
«Որպես մարդ, որը երկար տարիներ աշխատել է հակամարտության գոտում շարունակվող մարդասիրական ճգնաժամի պայմաններում, ես գիտեմ, թե որքան խիստ է օգնության կարիքը: Այդ պատճառով ես լիովին աջակցում եմ նման խնդիրների հաղթահարմանը եւ դրանց դեմ պայքարող մարդկանց աջակցելուն առաջնահերթություն տալու որոշմանը»,- նշեց 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, բժիշկ Թոմ Քաթինան:
Վերջնական փուլում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կհամագործակցի այդ տարվա դափնեկրի հետ՝ ընտրելու կամ մշակելու մինչեւ երեք նախագիծ, որոնց կտրվի մասնակի կամ մեկնարկային ֆինանսական աջակցություն: Արդյունքում «Ավրորա» մրցանակից 500.000 ԱՄՆ դոլար կհատկացվի ընտրված ճգնաժամային գոտուն: Մրցանակի մնացած 500.000 ԱՄՆ դոլարը կբաշխվի՝ համաձայն «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» սկզբունքի. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը կշարունակի նվիրատվության շղթան եւ գումարը կհատկացվի մինչեւ երեք մարդասիրական կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց: Գումարը կբաշխվի՝ ըստ դափնեկրի առաջարկած չափաբաժինների:
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը եւ դրան ուղեկցող միջոցառումները տեղի կունենան Վենետիկում (Իտալիա) 2021 թ. հոկտեմբերի 8-10-ը: Իսկ հիմա 2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար թեկնածուների առաջադրումները շարունակվում են: Մինչեւ 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը ցանկացած ոք կարող է առաջադրել թեկնածուների, որոնք ուրիշներին օգնելու համար հաղթահարել են անձնական մեծագույն մարտահրավերներ եւ դրսեւորել են նվիրվածություն ու խիզախություն եւ ունեցել մեծ ազդեցություն:

Часть премии «Аврора» 2021 года будет направлена на решение актуальных проблем Арцаха
Гуманитарная инициатива «Аврора» объявляет о реформировании основных целей премии «Аврора»․ Отныне средства из фонда Всемирной гуманитарной премии «Аврора» будут направляться на оказание срочной гуманитарной помощи.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как передает «Арменпресс», отдел по связям с общественностью фонда IDeA Foundation сообщает, что с 2022 года половина призового фонда гуманитарной инициативы «Аврора» будет направляться на преодоление какого-либо наиболее острого гуманитарного кризиса, требующего немедленного вмешательства.
С 2016 года Гуманитарная инициатива «Аврора» ежегодно выдающимся людям в знак признания их гуманитарной деятельности выделяет 1 миллион долларов. Эта премия - уникальное воплощение идеи «Благодарности в действии». Победители премии продолжают эстафету добра, жертвуя 90% денег организациям, которые помогают нуждающимся. Кроме того, в этом году, учитывая острую нужду арцахцев, пострадавших от войны 2020 года, «Аврора» предложит  лауреату премии 250 000 долларов (или 25%) направить на решение актуальных гуманитарных проблем Арцаха. Соучредители «Авроры» намерены удвоить это пожертвование до 500 000 долларов.
Спустя пять лет комиссия по контролю премий после консультаций с лауреатами «Авроры», приняла решение скорректировать структуру премии, чтобы та лучше отражала реальность продолжающихся глобальных гуманитарных кризисов. Регион, который получит финансирование, будет определяться лауреатами «Авроры» совместно с комиссией премии «Аврора» и с соучредителями инициативы.
«Как человек, который много лет проработал в зоне постоянного гуманитарного кризиса, вызванного вооруженными конфликтами, я знаю, насколько остро там нужна помощь. Именно поэтому я полностью поддерживаю решение о приоритетности решения таких проблем и поддержки людей, которые с ними борются», – отметил доктор Том Катена, лауреат премии «Аврора» 2017 года и председатель Гуманитарной инициативы «Аврора».
На заключительном этапе Гуманитарная инициатива «Аврора» совместно с новым лауреатом выберет или разработает до трех проектов, которые получат поддержку или будут запущены в выбранной кризисной зоне благодаря части премии «Аврора» в размере $500 000. Оставшиеся $500 000 премии «Аврора» будут распределены в соответствии с принципом благодарности в действии - лауреат премии получит грант, а остальные средства будут разделены между максимум тремя гуманитарными организациями, помогающими нуждающимся людям в пропорциях, предложенных лауреатом.
Церемония вручения премии «Аврора» - 2021 и сопутствующие мероприятия пройдут в Венеции, Италия, с 8 по 10 октября 2021 года. В настоящее время открыт прием заявок на соискание премии «Аврора» - 2022. До 31 октября 2021 года каждый человек может номинировать кандидата, который, по его мнению, преодолел серьезные вызовы, чтобы помочь другим.