«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը շարունակում է ներդնել բոլոր ջանքերը Արցախում կրթության միջոցով հույս ու ապագա ստեղծելու համար. պատասխանատու
Ամփոփվել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի ուսուցիչ-առաջնորդների երկու տարվա աշխատանքը Հայաստանի և Արցախի գյուղական դպրոցներում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի Արցախի տարածաշրջանային տնօրեն Արմեն Հովհաննիսյանն «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ ամեն տարի «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը ավելի մեծ թվով ուսուցիչների է գործուղում Հայաստանի և Արցախի սահմանամերձ համայնքներ՝ դասավանդելու և առաջնորդություն սերմանելու։
«Վերջին երկու տարիների ընթացքում Արցախ են գործուղվել 47 ուսուցիչ֊ առաջնորդներ՝ Արցախի 6 շրջաններում դասավանդելու։ Դպրոցական առարկաների դասավանդումից բացի, ուսուցիչները իրենց համայնքներում իրականացնում են համայնքային ազդեցության ծրագրեր, որոնց միջոցով թե՛ ծրագրի մասնակիցները և թե՛ աշակերտները հնարավորություն են ստանում վերհանելու համայնքներում և դպրոցներում առկա խնդիրները և տալու դրանց լուծումներ։ Արցախի համար թերևս ամենաբարդ և ամենածանր ժամանակահատվածում «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Ուսուցիչ-առաջնորդները, անկախ պատերազմական դրությունից և համավարակից, ցուցաբերելով անմնացորդ նվիրվածություն, դասեր էին անցկացնում նույնիսկ ապաստարաններում։ Հետագայում մեր նվիրյալները, տեղափոխվելով Հայաստանի տարբեր մարզեր, վերագտան Արցախից տեղահանված իրենց աշակերտներին կամ շարունակեցին դասավանդել Արցախի այլ համայնքներում՝ միանալով «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»֊ի «Արտակարգ իրավիճակներում կրթություն» ծրագրին։
Պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև հետպատերազմյա իրավիճակում, գիտակցելով Արցախում և Հայաստանում ստեղծված կրթական ճգնաժամը, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը նախաձեռնեց վերոնշյալ «Արտակարգ իրավիճակներում կրթություն» ծրագիրը՝ արցախցի դպրոցականների կրթության անընդհատությունն ապահովելու նպատակով։ Ծրագրի տևողության վեց ամիսների ընթացքում առավել քան 60 մասնագետներ աշխատել են Արցախում, Հայաստանի յոթ մարզերում և Երևանում տեղակայված առավել քան 75 դպրոցներում և այլ հյուրընկալ վայրերում իրենց կրթությունը շարունակող 1800-ից ավելի արցախցի աշակերտների հետ», - նշեց Ա. Հովհաննիսյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ տարեսկզբին «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը հայտարարեց աջակցության ֆոնդի մասին, համաձայն որի՝ հիմնադրամի Առաջնորդության զարգացման երկամյա ծրագրին միացած մասնակիցները ստանում են ֆինանսական աջակցություն՝ տեղափոխման և կենցաղային պայմանների բարելավման նպատակով։ «Ֆոնդի աջակցությամբ իրենց ընտանիքներով Արցախ վերադարձան նաև պատերազմի արդյունքում իրենց տները կորցրած չորս անձինք, ովքեր, դիմելով «Դասավանդի՜ր, Հայաստան»-ի ծրագրին, այս պահին էլ դասավանդում են Արցախում։
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը շարունակում է ներդնել իր բոլոր ջանքերը Արցախում կրթության միջոցով հույս և ամուր ապագա ստեղծելու համար։ Իրենց անձնուրաց, նվիրական և հայրենասիրական գործում հաջողություն ենք մաղթում Արցախի և Հայաստանի սահմանամերձ համայնքներ ուղևորված յուրաքանչյուր Ուսուցիչ-առաջնորդի։ Համոզված ենք, որ տարիներ հետո նրանց տնկած առաջնորդության սերմերը իրենց պտուղներն են տալու», - հավելեց Ա. Հովհաննիսյանը։

"Teach for Armenia" continues to make every effort to create a hopeful and strong future in Artsakh
The two-year work of the teacher-leaders of the "Teach for Armenia" educational foundation in the rural schools of Armenia and Artsakh has been summarized.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 15, ARTSAKHPRESS: Armen Hovhannisyan, Artsakh Regional Director of the "Teach for Armenia" Educational Foundation, told "Artsakhpress" that every year "Teach for Armenia" sends more teachers to the border communities of Artsakh and Armenia.
During the last two years, 47 teacher-leaders were sent to Artsakh to teach in 6 regions of the country. In addition to teaching school subjects, teachers implement community impact programs in their communities, through which both program participants and students identify problems in communities, schools and provide solutions.
During the most difficult period for Artsakh, the teacher-leaders of "Teach for Armenia", regardless of the pandemic and war, carried out lessons even in shelters. Later, our devotees, moving to different regions of Armenia, found their students displaced from Artsakh or continued to teach in other communities of Artsakh, joining the “Teach for Armenia during a state of emergency” program.
During the war and the post-war situation, realizing the educational crisis in Artsakh and Armenia, "Teach for Armenia" initiated the above-mentioned " “Teach for Armenia during a state of emergency” program.
"During the six months of the program, more than 60 specialists worked with more than 1,800 Artsakh students continuing their education in Artsakh, in seven regions of Armenia, in more than 75 schools located in Yerevan and in other hospitable places," said Hovhannisyan.
According to our interlocutor, at the beginning of the year "Teach for Armenia" announced about the support fund, according to which the participants of the fund's two-year Leadership Development program will receive financial support to improve their transportation and living conditions. With the support of the fund, four people who lost their homes due to the war returned to Artsakh with their families and they are currently teaching in Artsakh.
"Teach for Armenia" continues to make every effort to create a hopeful and strong future in Artsakh,” said Armen Hovhannisyan, in particular.