Նյու Յորքում բացվել է ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ակնկալվում է, որ գլխավոր թեման կլինի Աֆղանստանում իրավիճակը: Բացի այդ, օրակարգում ներառված են սոցիալական հավասարության, համավարակի եւ պատվաստումների, ստրուկների առեւտրի, կլիմայի փոփոխության եւ այլ հարցեր: Միջոցառումը կտեւի սեպտեմբերի 14-30-ը, իսկ բարձր մակարդակի ընդհանուր քննարկումների առաջին օրը երեքշաբթի է՝ սեպտեմբերի 21-ին, փոխանցում է news.am-ը:
Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի լիազորությունները սկսում է կատարել Մալդիվների ներկայացուցիչ Աբդուլլահ Շահիդը, որը զբաղեցնում է երկրի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը: Սեպտեմբերին Անվտանգության խորհուրդը գլխավորում է Իռլանդիան:
«Ես կենտրոնացած եմ համընդհանուր պատվաստումների վրա՝ որպես COVID-19-ից աշխարհի վերականգնման մաս: Մենք պարզապես պարտավոր ենք փակել պատվաստումների բացը»,- Գլխավոր ասամբլեայի նոր նստաշրջանի բացմանը ասել է Շահիդը:
Նա նաեւ հայտարարել է, որ հոկտեմբերին կլիմայի վերաբերյալ բարձր մակարդակի հանդիպում կանցկացնի:
Գլխավոր ասամբլեան ամեն տարի սեպտեմբերից դեկտեմբեր հավաքվում է հերթական նստաշրջանների, այնուհետեւ՝ ըստ անհրաժեշտության:

В Нью-Йорке стартовала 76-я сессия Генеральной Ассамблеи ООН.
Главной темой, как ожидается, станет нынешняя ситуация в Афганистане. Кроме того на повестке — вопросы социального равенства, пандемия и вакцинация, проблема работорговли, изменения климата, и другие. Мероприятие продлится с 14 по 30 сентября, первый день общих прений на высоком уровне состоится во вторник, 21 сентября.
Полномочия председателя Генассамблеи начинает исполнять представитель Мальдив, занимавший пост главы МИД страны, Абдулла Шахид. Совбез возглавляет в сентябре Ирландия.
«Я сосредоточен на всеобщей вакцинации в рамках восстановления мира от COVID-19. Мы просто обязаны закрыть вакцинационный разрыв», — заявил Шахид на открытии новой сессии Генассамблеи.
Он также заявил, что проведет в октябре заседание высокого уровня по климату.
Генассамблея собирается на очередные сессии с сентября по декабрь каждого года, а затем по мере необходимости.