Նոր թունելը ձմռանը կլուծի Լարսով ճանապարհների փակման խնդիրը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսօր պաշտոնական միջոցառում է տեղի ունեցել Կազբեգիի մունիցիպալիտետում (Մցխեթա-Մթիանեթիի շրջան), jnews.ge-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Վրաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Խաչաձև լեռնանցքի տակ փորվող թունելը` Ծկղերե գյուղից մինչև Կոբի գյուղը, Քվեշեթի-Կոբի նոր ճանապարհի ամենաբարդ ինժեներական կառույցներից մեկն է: Դրա տրամագիծը 15 մետր է կազմում:
«Սա Անդրկովկասում ամենամեծ թունելն է, որի երկարությունը 9 կիլոմետր է, և այն եզակի է իր պարամետրերով», – միջոցառման ժամանակ հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
Օգտագործելով Քվեշեթի-Կոբի ճանապարհը՝ վարորդները կկարողանան շրջանցել Մցխեթա-Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի ամենախնդրահարույց` Կոբի-Գուդաուրի հատվածը, որը ձմռանը հաճախ փակ է ձնահյուսի վտանգի պատճառով: Վարչապետը հիշեցրել է, որ մայրուղով ամեն օր շարժվում է 3-4 հազար ավտոմեքենա, որոնցից 30 տոկոսը բեռնատարներն են:
«Սա իսկապես դարի նախագիծ է, քանի որ այս ճանապարհը տարվա ընթացքում փակ է մոտ հարյուր օր, և մեր բնակչությունը չի կարողանում տեղաշարժվել: Ըստ այդմ, այս նախագիծը կարևոր է և՛ մեր երկրի, և՛ բնակչության, և՛ ամբողջ տարածաշրջանի համար», – ասել է Ղարիբաշվիլին:
Ինը կիլոմետրանոց թունելի կառուցման համար նախապես հավաքվել էր հատուկ հորատիչ մեքենա: Նախագծի հեղինակները վստահեցնում են, որ սարքավորումը ցուցաբերում է նվազագույն վիբրացիա: Նրանց կարծիքով, դա կապահովի շինարարության անվտանգ գործընթացը և նվազագույն ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա:
Ընդհանուր, Քվեշեթի-Կոբի ճանապարհին պետք է կառուցվի հինգ կամուրջ և հինգ թունել: Ճանապարհահատվածի երկարությունը 23 կիլոմետր է, ինչը 11 կիլոմետրով պակաս է գոյություն ունեցող ճանապարհի երկարությունից: Այս հատվածով երթևեկելու ժամանակը պետք է կրճատվի 1 ժամով:
Նախագծի համաձայն՝ նոր ճանապարհի գոտում կընդգրկվեն Քվեշեթի, Արախվեթի, Զաքաթքարի, Բենիանի-Բեգոնի, Սվիանա-Ռոստիանի, Մուղուրե, Ցքերե և Կոբի գյուղերը: Միեւնույն ժամանակ, տարանցիկ փոխադրումներն այլևս չեն իրականացվի Գուդաուրի հանգստավայրով:
Քվեշեթի-Կոբի ճանապարհի նախագծի արժեքը 1,2 մլրդ լարի է: Շինարարությունը ֆինանսավորվում է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից: Աշխատանքը վերահսկվում է UBM միջազգային վերահսկիչ ընկերության կողմից: Նախագիծը ծրագրվում է ավարտին հասցնել մինչև 2024 թվականը:

Новый тоннель решит проблему закрытия дороги через Ларс зимой
СТЕПАНАКЕРТ, 11 сентября, АРЦАХПРЕСС- Официальное мероприятие по этому поводу состоялось сегодня в Казбегском муниципалитете (регион Мцхета-Мтианети), как передает jnews.ge, сообщает пресс-служба правительства Грузии.
Тоннель, который пророют под Крестовым перевалом, – от села Цкере до села Коби – одно из самых сложных инженерных сооружений новой дороги Квешети-Коби. Его диаметр составляет 15 метров.
«Это самый большой тоннель в Закавказье, его длина составляет 9 километров, и он уникален по своим параметрам», — заявил на мероприятии премьер Грузии Ираклий Гарибашвили.
Используя дорогу Квешети-Коби, водители смогут объехать самый проблемный участок автомагистрали Мцхета-Степанцминда-Ларс – отрезок Коби-Гудаури, который в зимний период часто закрывается из-за опасности схода лавин. Премьер напомнил, что ежедневно по автомагистрали передвигаются по 3-4 тысячи машин, 30% из которых – грузовые.
«Это действительно проект века, поскольку примерно сто дней в течение года эта дорога закрыта, и наше население не может передвигаться. Соответственно, этот проект важен как для нашей страны и населения, так и в целом для региона», — заявил Гарибашвили.
Специально для строительства девятикилометрового тоннеля заранее была собрана специальная бурильная машина. Авторы проекта заверяют, что оборудование отличается минимальной вибрацией. По их словам, это позволит обеспечить безопасный процесс строительства и минимальное воздействие на окружающую среду.
Всего на дороге Квешети-Коби должно быть построено пять мостов и пять тоннелей. Протяженность участка составляет 23 километра – на 11 километров меньше длины существующей дороги. Время в пути по этому отрезку должно сократиться на 1 час.
Согласно проекту, в зону новой дороги будут включены села Квешети, Арахвети, Закаткари, Бениани-Бегони, Свиана-Ростиани, Мугуре, Цкере и Коби. При этом транзитные перевозки больше не будут осуществляться через курорт Гудаури.
Стоимость проекта дороги Квешети-Коби составляет 1,2 миллиарда лари. Строительство финансируется Азиатским банком развития (АБР) и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР). За работами следит международная надзорная компания UBM. Проект планируется завершить к 2024 году.