Վաշինգտոնը ձեռնարկելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափի վերագործարկմանը. Շահան Գանտահարյան
Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանն անդրադարձել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի այն հայտարարությանը, թե «Ղարաբաղում վերջին պատերազմի հետևանքները հաղթահարված չեն, իսկ հակամարտությունը կարգավորված չէ, քանի որ դեռևս լուծված չէ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շահան Գանտահարյանը նախ նշել է, որ դեսպանի այդ հայտարարությունը վերաբանաձևումն է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական մոտեցումների։
«Այս տեքստով ասվում է, որ Վաշինգտոնը վերաձեռնարկելու է Մինսկի խմբի ձեւաչափի վերագործարկմանը և այս առումով հակամարտության կարգավորումը պայմանավորում է անպայման ԱՄՆ-ի դերակատարության ընդգծմամբ։ Երկրորդ՝ պատերազմի հետեւեանքների հաղթահարված չլինելը հաստատելով՝ դեսպանը ակնարկում է հիմնականում ռազմագերիների վերադարձի առկախման մասին։ Հետեւանքների վերացումը անմիջական հասկացությամբ առնչվում է նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագրի 8-րդ կետին։ Իսկ 8-րդը ամենաանմիջական առնչությունն ունի պատերազմի հետեւանքների հաղթահարման, այսինքն՝ աճյունների եւ ռազմագերիների փոխանակման հետ, ինչը տապալում է Բաքուն»,- ասել է  Գանտահարյանը:
«Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագրի կարծիքով` հայտարարության մեջ նաև երանգային ենթատեքստ կա։
«Երբ ասվում է հակամարտությունը կարգավորված չէ, հետեւաբար չի լուծվել կարգավիճակի հարցը, դա ենթադրում է, որ նախ պետք է բանակցել ու ճշտել Արցախի կարգավիճակի խնդիրը, ապա նոր անցնել սահմանազատման եւ սահմանագծման։ Կամ էլ կարգավիճակի ճշտումի խնդիրը տարանջատել սահմանազատման-սահմանագծման գործընթացներէն։ Այստեղ արդեն որոշակի անհամատեղելիություն կա Վաշինգտոնի եւ Անկարա-Բաքու միացեալ կողմի ընկալումների միջեւ»,- եզրափակել է Գանտահարյանը:

Вашингтон перезапустит формат Минской группы ОБСЕ: Шаан Гантаарян
Шаан Гантаарян, главный редактор ливанской ежедневной газеты «Аздак», сослался на заявление посла США в Армении Линн Трейси о том, что «последствия недавней войны в Карабахе не урегулированы, а конфликт не урегулирован, поскольку вопрос статуса Нагорного Карабаха еще не решился".
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Шаан Гантаарян в первую очередь упомянул, что заявление посла является воспроизведением официальных подходов Госдепартамента США.
«В этом тексте говорится, что Вашингтон вернется в формат Минской группы. В этом плане урегулирование конфликта обусловлено акцентом на роли США. Во-вторых, подтверждая, что последствия войны не преодолены, посол в основном намекнул на приостановку возвращения военнопленных. Устранение последствий напрямую связано с пунктом 8 соглашения о прекращении огня от 9 ноября. Апункт 8 имеет самое прямое отношение к преодолению последствий войны, то есть к обмену останками и военнопленными, что Баку срывает», - сказал Гантаарян.
По словам главного редактора газеты «Аздак», в заявлении присутствует нюанс.
«Когда говорят, что конфликт не урегулирован, следовательно, не решен вопрос о статусе, это означает, что сначала нужно обсудить и прояснить вопрос о статусе Арцаха, а затем мы должны перейти к демаркации и делимитации. Или отделить вопрос прояснения статуса от демаркационно-делимитационных процессов. Уже существует определенная несовместимость между восприятием Вашингтона и объединенной стороны Анкара-Баку», - заключил Кантахарян.