Արմեն Գրիգորյանը ՀՀ-ում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարի հետ հանդիպմանն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հայրենադարձման անհրաժեշտությունը
Հուլիսի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, հանդիպման ընթացքում Արմեն Գրիգորյանն ընդգծել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը և անթույլատրելի համարել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նրանց նկատմամբ շինծու քրեական գործերով հետապնդումը:
Մասնավորապես, Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ համաձայն Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի՝ վերջիններս ունեն ռազմագերու կարգավիճակ, ուստի նրանք պետք է գտնվեն միջազգային հումանիտար իրավունքի պաշտպանության ներքո։ Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը հակասում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետին, որի համաձայն՝ պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը:
Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը հերքում է բազմաթիվ աղբյուրներով փաստագրված մեծ թվով ռազմագերիների՝ իր վերհսկողության ներքո գտնվելու փաստը և հրաժարվում է նրանց վերաբերյալ տեղեկությունների տրամադրումից, այդ թվում՝ թաքցնում է վերջիններիս պահման վայրերը: Նման վարքագիծը լուրջ հիմքեր է տալիս Ադրբեջանի կողմից գերիների հանդեպ իրականացված ծանր հանցագործությունների, այդ թվում՝ բռնի անհետացումների կասկածանքի վերաբերյալ։
Անդրադառնալով տուժած բնակչությանը հումանիտար օգնության ցուցաբերման խնդրին՝ Արմեն Գրիգորյանն ընդգծել է միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների ներկայության ընդլայնման անհրաժեշտությունը Արցախում։
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Գրիգորյանն ուշադրություն է հրավիրել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի հարձակողական գործողությունների հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վրա՝ մտահոգություն հայտնելով, որ ՀՀ տարածքում ադրբեջանական զինուժի շարունակվող ներկայությունը խաթարում է սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող բնակչության բնականոն կյանքը և հանգեցնում է նրանց իրավունքների խախտումների:
ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարն իր հերթին տեղեկացրել է կազմակերպության կողմից ձեռնարկվող քայլերի մասին՝ գերիների և նրանց ընտանիքների միջև հաղորդակցության ապահովման ուղղությամբ, ինչպես նաև հանգամանորեն ներկայացրել է ԿԽՄԿ կողմից սահմանամերձ շրջաններում կատարվող աշխատանքները:

Acting FM calls prosecution of Armenian POWs by Azerbaijan with sham charges impermissible
Acting Foreign Minister of Armenia Armen Grigoryan received today head of the Delegation of the International Committee of Red Cross (ICRC) to Armenia Thierry Ribaux, the foreign ministry said.
STEPANAKERT, JULY 30, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  During the meeting Armen Grigoryan highlighted the necessity of the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and civilian captives illegally held in Azerbaijan and considered impermissible their prosecution by Azerbaijan with sham criminal cases.
The acting FM stated that according to the third Geneva Convention, they have a status of a prisoner of war, therefore they must be under the protection of the international humanitarian law. He added that this policy of Azerbaijan contradicts point 8th of the 2020 November 9 trilateral statement, according to which the exchange of POWs, hostages and other persons held must have taken place.
It was stated that Azerbaijan denies the fact that many POWs are under its control, which has been proved by numerous sources, and refuses to provide information about them, as well as hides their detention places. Such behavior gives serious grounds for suspicion of heavy crimes committed by Azerbaijan against the captives, as well as their enforced disappearances.
Touching upon the issue of providing humanitarian aid to the affected population, the acting FM highlighted the necessity of expanding the presence of international humanitarian organizations in Artsakh.
Grigoryan drew the attention of his guest on the current humanitarian situation caused by the Azerbaijani offensive operations against the sovereign territory of Armenia, expressing concerns that the continuous presence of Azerbaijani armed forces in the Armenian territory disrupts the normal life of bordering residents and leads to violations of their rights.
In his turn the ICRC Delegation head informed about the actions taken by their Organization aimed at ensuring communication between the captives and their families, as well as introduced the ICRC ongoing actions in the border regions.