ԵԽԽՎ զեկուցողը կոչ է արել հարգել հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպերից հետո
Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» թեմայով զեկուցող Փոլ Գավանը (Իռլանդիա, «Եվրոպական միավորված ձախեր» խմբակցություն) կոչ է արել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին թուլացնել լարվածությունը և հարգել հրադադարը սահմանային գոտում վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերից հետո, որոնց հետևանքով հայկական կողմից զոհվեց երեք զինծառայող, իսկ ադրբեջանական կողմից՝ մեկը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին հայտնում է ԵԽԽՎ-ի պաշտոնական կայքը:
«Դժբախտաբար, միջադեպերի քանակը այս տարվա մայիսից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում կայուն կերպով աճել է, և այս միջադեպերը լարվածությունը հասցրել են նոր մակարդակի՝ ցավալի վիրավորումներով և մարդկային կորուստներով, ինչն ինձ շատ է անհանգստացնում», - ասել է իռլանդացի պատվիրակը՝ տեղեկացնելով, որ ինքը կապի մեջ է եղել երկու կողմի հետ և հասկացել, որ երկուսն էլ ուզում են խուսափել իրադրության վատթարացումից:
Փոլ Գավանը շեշտել է՝ հումանիտար այն հիմնախնդիրները, որոնք ազդում են անհատների կյանքի վրա սահմանի երկու կողմերում, չեն կարող լուծվել, քանի դեռ բռնությունը չի դադարեցվել:
«Բոլոր նրանց, ովքեր անհանգստացած են այս վիճակով, ես կոչ եմ անում ցույց տալ իրենց պատասխանատվությունը խաղաղություն և հաշտեցում կառուցելու նպատակով: Հետևաբար, ես հույս ունեմ, որ երկու երկրներն էլ հետ կկանգնեն այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են վատթարացնել իրավիճակը: Մենք պետք է խոսափենք հակամարտության այս շարունակական շրջապտույտից», - հայտարարել է Փոլ Գավանը:

Докладчик ПАСЕ призвал ослабить напряженность и уважать режим прекращения огня
Докладчик Комиссии по вопросам миграции, беженцев и перемещенных лиц ПАСЕ по теме «Гуманитарные последствия конфликта между Арменией и Азербайджаном» Пол Гаван (Ирландия) призвал руководство двух стран ослабить напряженность и уважать режим прекращения огня после последних инцидентов на границе между Арменией и Азербайджаном, которые недавно привели к гибели трех армянских и одного азербайджанского военнослужащих.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июля, АРЦАХПРЕСС- Передает официальный сайт ПАСЕ.
«К сожалению, в период с мая по июль этого года был зафиксирован стабильный рост инцидентов, и они достигли нового уровня с болезненными травмами и человеческими потерями, что вызывает у меня большую обеспокоенность. Со мной связались обе стороны, что свидетельствует о том, что они избегают ухудшения ситуации. Продолжительные гуманитарные опасения, влияющие на жизнь людей по обе стороны границы, не могут быть разрешены до тех пор, пока насилие не прекратится. Я призываю все заинтересованные стороны взять на себя ответственность за достижение мира», - отметил Гаван.
«Поэтому надеюсь, что обе страны воздержатся от дальнейших шагов, которые обострят ситуацию. Нам нужно избегать этого продолжающегося круга конфликта» - заявил докладчик.
Цель Гавана - представить Парламентской ассамблее свой доклад на тему «Гуманитарные последствия конфликта между Арменией и Азербайджаном» на следующем пленарном заседании, которое будет созвано с 27 сентября по 1 октября.