Խաղաղապահներն Արցախում ապահովել են ուխտավորների այցելության անվտանգությունն Ամարասի վանք
Ռուս խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ապահովել են ուխտավորների այցելության անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղի Մարտունու շրջանի Ամարաս հնագույն վանք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Sputnik Արմենիայի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Ժամերգությունների նախօրեին կողմերի սահմանազատման գծի մերձակայքում գտնվող վանական համալիրի օբյեկտներում խաղաղապահների կողմից անցկացվել են հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերահսկողության, ինչպես նաև Ստեփանակերտ – Ամարասի վանք ու հակառակ ուղղությամբ ուխտավորներով ավտոշարասյան տեղաշարժի անվտանգության ապահովման միջոցառումներ», –ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ընդհանուր առմամբ ստուգվել են Ամարասի վանքին հարող ավելի քան 20 օբյեկտ ու մոտ 5 հա տարածք, որ այնտեղ կասկածելի անձինք ու առարկաներ չլինեն:
«Ամարասի վանական համալիրի տարածքում իրականացվել է քաղաքացիական բնակչության անվտանգության ապահովման համալիր վարժանք։ Այդ վարժանքներն անցկացվում են կանոնավոր կերպով, անձնակազմը բարձրացնում է իր հմտությունները ցանկացած իրավիճակում հմտորեն գործելու համար», - ասել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչ Միխայիլ Սեդովը։

Миротворцы обеспечили безопасность паломников при посещении монастыря Амарас в Арцахе
Военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили безопасность паломников при посещении древнего монастыря Амарас в Мартунинском районе Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в пятницу сообщает пресс-служба Минобороны России.
"Накануне богослужений на объектах монастырского комплекса, находящегося вблизи линии разграничения сторон, миротворцами были проведены мероприятия по контролю за соблюдением режима прекращения огня, а также по обеспечению безопасности передвижения автоколонны с паломниками по маршруту Степанакерт – монастырь Амарас и обратно", - говорится в сообщении.
Отмечается, что всего было проверено более 20 объектов и порядка 5 га территории, прилегающей к монастырю Амарас, на наличие подозрительных лиц и предметов.
"Сегодня проводилась комплексная тренировка по обеспечению безопасности гражданского населения на территории монастырского комплекса Амарас. Данные тренировки проходят регулярно, личный состав повышает свои навыки для того, чтобы умело действовать в любой сложившейся ситуации", – рассказал представитель российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе Михаил Седов.
Амарас – один из раннесредневековых армянских монастырей, располагается в юго-восточной части Арцаха. В средневековой Армении имел статус известного религиозного и культурного центра. В результате подписания соглашения 9 ноября 2020 года монастырь Амарас остается вблизи линии соприкосновения в зоне ответственности российских миротворцев.