Մոսկվան փոխվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Sputnik Արմենիան գրում է, որ այսուհետ համանախագահությունը Իգոր Պոպովի փոխարեն կստանձնի 59-ամյա դիվանագետ Իգոր Խովաևը։
Խովաևը նախկինում ՌԴ դեսպան է աշխատել Ֆիլիպիններում։
Իգոր Պոպովը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ է եղել 2010 թվականից։
Նշենք, որ նոր համանախագահը 1988թ.ավարտել է ԽՍՀՄ ԱԳՆ Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի Միջազգային ֆակուլտետը։ Նույն թվականին ընդունվել է դիվանագիտական ծառայության։
Տիրապետում է անգլերեն, ֆրանսերեն և վիետնամերեն լեզուներին: Ունի 1-ին դասի արտակարգ և լիազոր դեսպանորդի դիվանագիտական աստիճան, որը շնորհվել է 2017 թվականի փետրվարին:
1988-ից 2004 թվականներին աշխատել է տարբեր պաշտոններում Ռուսաստանի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատում և արտասահմանում: 2004-2005թթ. եղել է ՌԴ ԱԳՆ արտաքին քաղաքականության պլանավորման դեպարտամենտի հայրենակիցների հետ աշխատանքի վարչության բաժնի պետ։ 2005-2010թթ. զբաղեցրել է Վիետնամում Ռուսաստանի դեսպանատան դեսպանորդ-խորհրդականի պաշտոնը: 2010-2015թթ.եղել է Ռուսաստանի ԱԳՆ Ասիայի երրորդ դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ։

Москва сменила российского сопредседателя в Минской группе ОБСЕ
Москва сменила российского сопредседателя в Минской группе ОБСЕ. Игоря Попова сменил 59-летний дипломат Игорь Ховаев.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июля, АРЦАХПРЕСС- Ховаев занимал пост посла России на Филиппинах в 2015-2020 годах, по совместительству в Республике Палау и Федеративных Штатах Микронезии (2015-2020), передает Аrmeniasputnik.am.
Отметим, что новый сопредседатель в 1988 году окончил международный факультет Московского государственного института международных отношений МИД СССР. В том же году поступил на дипломатическую службу. Владеет английским, французским и вьетнамским языками. Имеет дипломатический ранг чрезвычайного и полномочного посланника 1 класса, присвоенный в феврале 2017 года.
С 1988 по 2004 годы работал на различных должностях в Центральном аппарате МИД России и за рубежом. С 2004 по 2005 годы был начальником отдела Управления по работе с соотечественниками Департамента внешнеполитического планирования МИД России. С 2005 по 2010 годы занимал пост советника-посланника посольства России во Вьетнаме. С 2010 по 2015 годы был заместителем директора Третьего департамента Азии МИД России. Игорь Попов был сопредседателем Минской группы ОБСЕ с 2010 года.