Հերհերը  նոր համայնքապետարան ու բուժկետ ունի
Այսօր՝ հուլիսի 29-ին, «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի իրականացրած ծրագրով ԱՀ Մարտունու շրջանի Հերհեր համայնքում տեղի է ունեցել նորակառույց համայնքապետարանի շենքի բացումը, որտեղ կգործի նաև համայնքի բուժկետը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ նորակառույց շենքն օրհնել է շրջանի հոգևոր հովիվը:
Հերհեր համայնքի ղեկավար Արման Ալեքսանյանն իր և համայնքի բնակիչների անունից խորին շնորհակալություն է հայտնել «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամին:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Նախկին բուժկետի շենքը գտնվում էր վթարային վիճակում, որտեղ հնարավոր չէր այլևս որևէ աշխատանք իրականացնել: Համայնքապետարանի շենքը շատ մեծ էր, բայց  մենք ստիպված էինք մեր գործունեությունը ծավալել  միայն երկու աշխատասենյակում, և մեզ անհրաժեշտ էր ունենալ շենքային նոր ու բարվոք  պայմաններ: Իհարկե, անգնահատելի է «Թուֆենկյան» հիմնադրամի կատարած աշխատանքը. պատերազմից հետո, երբ քարը քարի վրա է դրվում, ժողովրդի մեջ մարտական ոգին էլ ավելի է բարձրանում»,- մեզ հետ զրույցում նշել է համայնքապետը, և հավաստիացրել, որ Հերհեր գյուղը կշարունակի ծաղկել ու շենանալ:
Մինչ պատերազմը «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամը Արցախի տարբեր շրջաններում մեծ գործունեություն էր ծավալում, ինչը լայն թափ է ստացել պատերազմից հետո:
«Տարիներ ի վեր «Թուֆենկյան» հիմնադրամը Արցախում կարևոր աշխատանքներ է իրականացնում, մանավանդ՝ պատերազմից հետո: Այս պատերազմից անմիջապես հետո, համագործակցելով Արցախի պատկան մարմինների հետ, հիմնադրամը որոշել է Մարտունու շրջանի Հերհեր և մոտակա համայնքներում ծավալել իր աշխատանքները: Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ արցախցին շարունակի ապրել ու արարել իր սեփական հողի վրա»,- նշել է «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի արտաքին կապերի տնօրեն Ռուբեն Ջանբազյանը:
Մարտունու շրջվարչակազմի ղեկավար Էդիկ Ավանեսյանի հավաստմամբ՝ նմանատիպ ծրագրերը շրջանի համար շատ մեծ նշանակություն ունեն, ինչը նպաստում է, որ բնակչությունը շարունակի շենացնել իր երկիրը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Նման ծրագրերը շատ մեծ նշանակություն ունեն մեզ համար, հատկապես՝ հետպատերազմյան այս ծանր իրավիճակում: Շրջանի տարբեր համայնքներում ունեցել են խնդիրներ՝ համայնքային կենտրոնում աշխատանքները կազմակերպելու, ինչպես նաև բնակչությանը առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելու հարցերում: «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի կողմից նման աշխատանքների կատարումը խթան է հանդիսանում, որպեսզի  այդ կենտրոններում աշխատանքները ավելի որակյալ և արդյունավետ կազմակերպվեն»,- նշել է Է. Ավանեսյանը, և հավելել, որ նմանատիպ ծրագրերը բնակչության հոգու մեջ հույս ու հավատ են ներշնչում, և կրկին անգամ համոզվում են, որ ապրելու են իրենց հայրենի հողում՝ էլ ավելի բարեկեցիկ պայմաններում:

В Гергере есть новый муниципалитет и медпункт
Сегодня, 29 июля, в рамках программы, реализуемой Благотворительным фондом "Туфенкян", в общине Гергер Мартунинского района Арцаха открылось новое здание муниципалитета, где также будет действовать медпункт.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 июля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", новостройку освятил духовный пастырь области.
Глава общины Гергер Арман Алексанян от имени жителей общины поблагодарил Благотворительный фонд "Туфенкян".
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Здание бывшего медпункта находилось в аварийном состоянии, в котором невозможно было проводить никаких работ. Здание муниципалитета было очень большим, но нам приходилось работать только в двух офисах, нам требовались новые и лучшие строительные условия для организации работы. Безусловно, неоценима работа, проделанная Фондом "Туфенкян". После войны, когда камень кладут на камень, боевой дух среди населения поднимается еще больше», - в беседе с нами отметил глава общины, заверив, что деревня Гергер будет продолжать процветать и развиваться.
До войны в различных районах Арцаха действовал Благотворительный фонд "Туфенкян", который после войны набрал обороты.
«Фонд "Туфенкян" в течение многих лет, особенно после войны, проводит важную работу в Арцахе. Сразу после этой войны, в сотрудничестве с соответствующими органами Арцаха, фонд решил вести свою деятельность в общине Гергер и близлежащих населенных пунктах Мартунинского района. Мы должны сделать все возможное, чтобы народ Арцаха продолжал жить и творить на своей земле», - отметил Рубен Джамбазян, директор по внешним связям Благотворительного фонда "Туфенкян".
По словам главы администрации Мартунинского района Эдика Аванесяна, подобные программы имеют большое значение для региона, что способствует тому, чтобы население продолжало развивать свою страну.
«Такие программы очень важны для нас, особенно в этой сложной послевоенной ситуации. В разных населенных пунктах района были проблемы с организацией работы общинного центра, а также с оказанием первой помощи населению. Осуществление таких работ Благотворительным фондом "Туфенкяна" является стимулом для более качественной и эффективной организации работы в этих центрах», - отметил Э. Аванесян, добавив, что такие программы вселяют надежду и веру в души населения, и они еще раз убеждаются, что будут жить на родной земле в еще более благополучных условиях.