Ստեփանակերտում կայացել է Հերմինե Ավագյանի «Վազում եմ, սպասի՜ր․․․» գրքի շնորհանդեսը
Այսօր՝ հուլիսի 29-ին, Ստեփանակերտի «Գրիգոր Նարեկացի» համալսարանում ԱՀ գրողների միության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել արձակագիր Հերմինե Ավագյանի «Վազում եմ, սպասի՜ր․․․» գրքի շնորհանդեսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Գրիգոր Նարեկացի» համալսարանի ռեկտոր Վարդան Հակոբյանի խոսքով «Վազում եմ, սպասի՜ր․․․» գիրքը վերջին շրջանում իր ընթերցած լավագույն ժողովածուներից է հայ իրականության մեջ:
«Հերմինե Ավագյանը փորձում է շարունակել Հրանտ Մաթևոսյանի ավանդույթները, թե թեմատիկ՝ գյուղագրության, թե մտածողության առումով: Պետք է ասեմ, որ նրան հաջողվում է դա: Նա ստեղծում է պատկերներ, որոնք հենված են ոչ միայն գաղափարի, այլ նաև զգացումի, անասելի ապրումների վրա: Նա բառը դարձնում է գործողության արվեստ», - ասաց Վարդան Հակոբյանը:
Բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Զարինե Սառաջյանը համարում է, որ 44-օրյա պատերազմի ցավով, բայց նաև լույսով լի ծնունդ էր Հերմինե Ավագյանի գիրքը:
«Կարելի է ասել, գիրքը հեղինակի ճամփորդությունն է ժամանակի և տարածության մեջ. ժամանակն իր ապրած կյանքն է՝ մանկությունից մինչև հասունություն, տարածությունը՝ իր կենսատարածքը՝ Արցախ-հայրենիք առանցքով։ Գրքի առաջին իսկ էջերից՝ նախաբանից մինչև վերջ, հեղինակը վազում է իր կարոտի հետևից. կարոտ՝ հայրենի եզերքների հանդեպ, որը նա զուգորդում-նույնացնում է լույսի հետ», - նշեց Զարինե Սառաջյանը:
Երիտասարդ ստեղծագործող Վան Նովիկովի համոզմամբ, հեղինակի հերոսները սերում են այնպիսի միջավայրից, որտեղ յուրաքանչյուրը կարող է գտնել իր ծննդավայրից որևէ ապրում, զգացում:
«Նրա գրքում ավելի շատ գերիշխում է կարոտը: Նրան հաջողվել է իր հարազատ բնակավայրի կարոտը բերել գրականություն, և անժխտելի է, որ նա շնորհված է այդ ձիրքով, և Հերմինե Ավագյանի ստեղծագործական համեստությունն ինձ թույլ է տալիս ասել, որ առաջիկայում նրան կհաջողվի կերտել այն գրական կերպարը, որին ես սպասում եմ: Այդ կերպարն այն բնակավայրի հերոսներն են, որոնց մասին Հերմինեն գրում է», - հավելեց Վ. Նովիկովը:
Գրականագետ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ամալյա Գրիգորյանը համարում է, որ Հերմինե Ավագյանը ակամայից ձեռք է մեկնում այնպիսի թեմաների, որոնք ուղիղ և անուղղակի ձևով առնչվում են ազգային արժեհամակարգի պահպանման խնդրին:
«Անկեղծ, անբռնազբոս ոճով գլխավոր հերոսը, որը գրքի հեղինակն է, մեզ վերադարձնում է մեր ակունքներին։ Գիրքը արժեքավոր է առաջին հերթին նրանով, որ արցախյան կոլորիտով, բառ ու բանով ներկայացնում է հենց արցախցուն, նրա՝ հայրենի եզերքին ամուր կառչած լինելը, ընդգծված բնարավորության գծերը՝ հաստակողությունը, դիմացկունությունը, աշխարհատեսության իր կերպը», - ընդգծեց Ա. Գրիգորյանը։
Գրքի հեղինակ Հերմինե Ավագյանը շնորհակալություն հայտնեց հնչած կարծիքների համար, որոնք ըստ նրա, պարտավորեցնող են, որպեսզի ինքն ավելի բծախնդրորեն վերաբերվի իր հետագա ստեղծագործություններին:
«Ինձ համար սոսկ ելույթներ չեն, որ այստեղ հնչեցին, այլ գնահատանքի խոսքեր, խորհուրդներ, որոնք իմ ստեղծագործական կյանքի ընթացքում ինձ ուղեկից են լինելու: Ես երբեք կողմ չեմ միայն գովեստի խոսքին, միշտ ընդունում եմ առողջ խորհուրդները: Այն խոսքը, որ հնչեց այստեղ, առաջին հերթին հետագա իմ գրական ընթացքի պատասխանատվության չափն է ավելացնում», - ասաց Հ. Ավագյանը:

В Степанакерте прошла презентация книги Эрмине Авагян: "Я бегу, подожди!"
Сегодня, 29 июля, в университете «Григор Нарекаци» в Степанакерте по инициативе Союза писателей Республики Арцах состоялась презентация книги Эрмине Авагян "Я бегу, подожди!"
В Степанакерте прошла презентация книги Эрмине Авагян:
СТЕПАНАКЕРТ, 29 июля, АРЦАХПРЕСС- По словам ректора университета «Григор Нарекаци» Вардана Акопяна, эта книга является одним из лучших сборников, которые он читал в армянской действительности за последнее время.
«Эрмине Авагян пытается продолжить традиции Гранта Матевосяна, как тематически, так и  с точки зрения мышления. Надо сказать, что ей это удается. Она создает образы, основанные не только на идее, но и на чувстве, невыразимых чувствах. Она превращает слово в искусство действия », - сказал Вардан Акопян.
Кандидат филологических наук, доцент Зарине Сараджян считает, что книга Эрмине Авагян родилась с болью 44-дневной войны, но была полна света.
«Можно сказать, что книга - это путешествие автора во времени и пространстве. Время - это жизнь, которую она прожила с детства до взрослой жизни, пространство - это ее жизненное пространство по оси Арцах-Родина. С первых же страниц книги, от предисловия до конца, автор бежит за своей тоской. тоска по родным краям, которые она сочетает со светом », - отметила Зарине Сараджян.
По словам Вана Новикова, герои автора происходят из среды, где каждый может найти себя от места своего рождения.
«В ее книге преобладает тоска. Она сумела донести читателя до тоски по Родине: бесспорно, она наделена этим талантом и творческая скромность Эрмине Авагян позволяет мне сказать, что в ближайшем будущем она сможет создать такой литературный образ, которого я жду. Этот персонаж - герои поселения, о котором пишет Эрмине», - добавил В. Новиков.
Автор книги Эрмине Авагян поблагодарила за высказанные мнения, которые, по ее словам, обязывают  более тщательно подходить к своим будущим работам.
«Для меня здесь звучали не просто речи, а слова признательности, советы, которые будут сопровождать меня в моей творческой жизни. Я никогда не принимаю только слова похвалы, я всегда принимаю полезные советы. Слово, которое здесь было произнесено, в первую очередь увеличивает ответственность моего дальнейшего литературного процесса», - сказала Э. Авагян.