ԱԳՆ-ն դատապարտել է Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի խորհրդարանների նախագահների այցն օկուպացված Շուշի
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի խորհրդարանների նախագահների՝ Արցախի օկուպացված տարածքներ ապօրինի այցի կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Կրկին հայտարարում ենք, որ 2020 թ. սեպտեմբերին Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա ագրեսիայի արդյունքում Արցախի Հանրապետության տարածքների ապօրինի օկուպացիան ամրագրելու Ադրբեջանի փորձերը անթույլատրելի են։ Միջազգային իրավունքի նորմերի խախտման ու զինված ուժի ապօրինի կիրառման արդյունքներն օրինականացնելուն միտված ցանկացած գործողություն պետք է խստորեն դատապարտվի:
Բաքվի՝ սեփական ապօրինի գործողությունները որպես ընդունելի նորմա ներկայացնելուն ուղղված քաղաքականության վառ օրինակներից է Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի խորհրդարանների նախագահների այցը Ադրբեջանի կողմից ժամանակավորապես օկուպացված Շուշի քաղաք:
Անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել Ադրբեջանի և այլ երկրների պաշտոնատար անձանց՝ Արցախի Հանրապետության օկուպացված  տարածքներ այցերի  անընդունելիությունը և սադրիչ բնույթը, քանի որ դրանք միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում են, մարտահրավեր՝ քաղաքակիրթ աշխարհին և նպատակ ունեն բացառել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար նախապայմանների ստեղծման հնարավորությունը։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումն անփոփոխ է. հակամարտության համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման պարտադիր պայման է հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնումն ու Արցախի կողմից միջազգային իրավասուբյեկտայնության ձեռքբերումը»։

Заявление Министерства иностранных дел Республики Арцах в связи с незаконным визитом на оккупированные территории Арцаха председателей парламентов Азербайджана, Турции и Пакистана
Министерство иностранных дел Республики Арцах распространило заявление о незаконном визите председателей парламентов Азербайджана, Турции и Пакистана на оккупированные территории Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 июля, АРЦАХПРЕСС- В заявлении, в частности, говорится:
"Вновь заявляем о недопустимости попыток Азербайджана закрепить незаконную оккупацию территорий Республики Арцах, которые были захвачены в результате 44-дневной агрессии, развязанной Азербайджаном при прямом участии Турции и международных террористов в сентябре 2020 года. Любые действия, направленные на придание легитимности результатам нарушений норм международного права и незаконного применения вооруженной силы, заслуживают самого строгого осуждения.
Одним из таких вопиющих примеров политики Баку по созданию основ для признания своих неправомерных действий приемлемой нормой, является визит председателей парламентов Азербайджана, Турции и Пакистана в находящийся под временной азербайджанской оккупацией город Шуши.
Считаем необходимым отметить неприемлемость и провокационный характер подобных визитов официальных лиц Азербайджана и других стран на оккупированные территории Республики Арцах, так как они являются грубым нарушением норм международного права, вызовом цивилизованному миру и преследуют цель исключить возможность создания предпосылок для всеобъемлющего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Вновь подчеркиваем  незыблемость позиции Республики Арцах, которая заключается в том, что восстановление территориальной целостности и обретение Арцахом международной правосубъектности являются непременными условиями достижения всеобъемлющего урегулирования конфликта и установления прочного мира в регионе".