Արցախցի մարզիկները Բուլղարիայից վերադարձել են հաղթանակով
Բուլղարիայի Վառնա քաղաքում կայացած կիոկուշին կարատե մարզաձևի մրցումներից արցախցի Ռուդի Քամալյանը և Դավիթ Ավետիսյանը վերադարձել են հաղթանակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ նրանք, տարբեր քաշային կարգերում գրավելով 3-րդ մրցանակային տեղը, Արցախ են բերել բրոնզե մեդալներ: Մարզիչ, աշխարհի չեմպիոն Արթուր Առուշանյանը գոհ է իր մարզիկների գրանցած արդյունքներից:
«Հուլիսի 4-11-ը մասնակցեցինք Բուլղարիայում կայացած աշխարհի գավաթի ամենամյա խաղարկությանը և մարզահավաքին: Մեր թիմը 10 հոգուց էր բաղկացած. 7 մասնակիցներ ու 3 մարզիչ: Ռուդի Քամալյանը և Դավիթ Ավետիսյանը նաև պատերազմի մասնակիցներ են, որոնք կարողացել են պատերազմից հետո իրենց մեջ ուժ գտնել և պարապել այնպես, որ վերադառնան հաղթանակով», - մեզ հետ զրույցում նշեց Ա. Առուշանյանը:
Դավիթ Ավետիսյանը հնարավորություն ունեցավ մարզահավաքի ժամանակ փորձ և նոր հմտություններ ձեռք բերելու:
«Ունեցել եմ 3 մենամարտ, առաջինը թուրք մարզիկի հետ, որին հաղթել եմ նոկաուտով, երկրորդ մենամարտում առավելության հասա բուլղարացի մարզիկի նկատմամբ, իսկ երրորդ մենամարտը վնասվածքի պատճառով չկարողացա շարունակել: Մենք, անցնելով պատերազմի դժվարությունների միջով, կարողացանք նաև հաղթահարել այս փորձությունը», - ասաց Դ. Ավետիսյանը:
Բրոնզե մեդալակիր Ռուդի Քամալյանի խոսքով՝ սա արտերկրում նրա առաջին մեծ հաղթանակն է:
«Առաջին մենամարտս ունեցա Թունիսը ներկայացնող մարզիկի, երկրորդը՝ շվեդ մարզիկի հետ, կարողացանք մտնել կիսաեզրափակիչ: Երրորդը բավականին դժվար մենամարտ էր՝ Ղազախստանը ներկայացնող մարզիկի հետ: Աշխարհի գավաթի խաղարկությունը կազմակերպվել էր բավականին բարձր մակարդակով, և մրցակիցները լավ էին պատրաստված», - նշեց Ռուդի Քամալյանը:

Спортсмены из Арцаха вернулись из Болгарии с победой
Руди Камалян и Давид Аветисян из Арцаха вернулись с соревнований по киокушинкай карате в Варне, Болгария, с победой.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 июля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", они заняли третье место в разных весовых категориях и привезли в Арцах бронзовые медали. Тренер, чемпион мира Артур Арушанян доволен результатами своих спортсменов.
«4-11 июля мы участвовали в ежегодных сборах чемпионата мира в Болгарии. Наша команда состояла из 10 человек. 7 участников и 3 тренера. Руди Камалян и Давид Аветисян - тоже участники войны, которые после войны смогли найти в себе силы, потренироваться, чтобы вернуться победителями», - в беседе с нами отметил А. Арушанян.
Давид Аветисян имел возможность получить опыт и новые навыки во время спортирных сборов.
«У меня было три боя, первый с турецким спортсменом, которого я победил нокаутом, во втором поединке я получил преимущество над болгарским спортсменом, а третий бой я не смог продолжить из-за травмы. Поскольку мы смогли преодолеть трудности войны, мы смогли преодолеть и это испытание», - сказал Д. Аветисян.
По словам бронзового призера Руди Камаляна, это его первая крупная победа за рубежом.
«У меня был первый бой со спортсменом, представляющим Тунис, во втором - со шведским спортсменом, нам удалось выйти в полуфинал. Третий был довольно сложным поединком со спортсменом, представляющим Казахстан. Чемпионат мира был организован на достаточно высоком уровне, соперники были хорошо подготовлены», - отметил Руди Камалян.