Ոչինչ չենք խնայելու արդյունավետ առողջապահության համակարգ ունենալու համար. Արցախի պետնախարար
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը հուլիսի 26-ին, առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանի, ԱՀ նախագահի խորհրդական Լիլիթ Հակոբջանյանի, պետական նախարարի խորհրդական Դավիթ Հակոբյանի ուղեկցությամբ, այցելել է Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն, այնուհետև հանդիպել բուժանձնակազմի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Շրջայցի ընթացքում պետական նախարարը ծանոթացել է ստացիոնար պայմաններում հսկողության տակ գտնվող ծննդկանների առողջական վիճակով, շնորհավորել փոքրիկների ծննդի առթիվ, հետաքրքրվել նրանց բուժսպասարկման ընթացքով և մաղթել առողջություն:
Կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վարդգես Օսիպովը ներկայացրել է տեղեկություններ հաստատության կողմից իրականացվող ծառայությունների, ինչպես նաև միջանկյալ լուծումներ պահանջվող խնդիրների մասին:
Բուժանձնակազմի հետ հանդիպմանը Ա.Բեգլարյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Առաջիկայում շահագործման կհանձնվի նոր ծննդատունը: Թեպետ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ծննդատան նոր մասնաշենքին լուրջ վնասներ են հասցվել, սակայն դա չի փոխել կառավարության մոտեցումները: Մենք պատրաստվում ենք պետական և բարեգործական ներդրումների շնորհիվ նոր սարքավորումներով և ենթակառուցվածքներով արդիական ծննդատուն ունենալ:
Իմ պատկերացմամբ, քաղաքացիներին պատշաճ բուժսպասարկում ապահովելու համար կարևորագույն պայմաններից մեկը բուժանձնակազմի կարողությունների շարունակական բարձրացումն է: Ոչ պակաս կարևոր հարցերի շարքում է բոլոր օղակներում հաղորդակցության մեխանիզմների արդյունավետության բարելավումը:
Մեզ համար սկզբունքային հարց է նաև բուժաշխատողների վարձատրության համակարգը խթանող ու մրցակցային դարձնելը, որի շուրջ նախնական մշակումներ արդեն իսկ ունեցել ենք: Կարևոր եմ համարում նաև կանխարգելիչ առողջապահության ուղղությամբ աշխատանքները և հանրային իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումը: Ոչինչ չենք խնայելու արդյունավետ առողջապահության համակարգ ունենալու համար գրավիչ միջավայր և անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու հարցում: Վստահ եղեք, որ ցանկացած հիմնարար որոշում կայացվելու է ներառական ու պրոֆեսիոնալ գործընթացների արդյունքում»,- նշել է պետական նախարարը:
Իր հերթին առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը կարևորել է մատուցվող ծառայությունների որակի շարունակական բարձրացումը, էլեկտրոնային բժշկության համակարգի ներդրումը, նշելով, որ առաջիկայում նախատեսվում են ծրագրային լուրջ բարեփոխումներ:
Հանդիպման վերջում պետական նախարարը պատասխանել է բուժաշխատողներին հուզող հարցերին, տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում մի շարք օրախնդիր հարցերի շուրջ:

Не пожалеем ничего, чтобы иметь эффективную систему здравоохранения: Госминистр Арцаха
26 июля Государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян в сопровождении министра здравоохранения Микаэла Айрияна, советника президента Республики Арцах Лилит Акопджанян, советника государственного министра Давида Акопяна посетили Центр охраны здоровья матери и ребенка в Степанакерте, затем встретился с медперсоналом.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает отдел информации и общественных связей аппарата государственного министра Республики Арцах.
В ходе визита государственный министр ознакомился с состоянием здоровья матерей, находящихся на стационарном лечении, поздравил их с рождением детей, поинтересовался процессом медицинского обслуживания и пожелал им здоровья.
Генеральный директор Центра Вардгес Осипов представил информацию об услугах, предоставляемых учреждением, а также о проблемах, требующих промежуточных решений.
На встрече с медперсоналом А. Бегларян, в частности, отметил:
«В ближайшее время будет сдан в эксплуатацию новый родильный дом. Хотя новое здание роддома было серьезно повреждено во время 44-дневной войны, это не изменило подход правительства. У нас будет современный родильный дом с новым оборудованием и инфраструктурой за счет государственных и благотворительных вложений.
На мой взгляд, одним из важнейших условий оказания гражданам надлежащей медицинской помощи является постоянное повышение квалификации медперсонала. Повышение эффективности механизмов коммуникации на всех уровнях - один из важнейших вопросов.
Для нас также принципиальным является повышение конкурентоспособности системы оплаты труда медицинских работников, над чем мы уже работаем. Также считаю необходимым работать над профилактикой здоровья, повышением осведомленности населения. Мы приложим все усилия для создания привлекательной среды и необходимых условий для создания эффективной системы здравоохранения. Вы можете быть уверены, что любое принципиальное решение будет принято в результате инклюзивных и профессиональных процессов», - отемтил госминистр.
В свою очередь, министр здравоохранения Микаэл Айриян отметил постоянное улучшение качества предоставляемых услуг, внедрение системы электронной медицины, отметив, что в ближайшее время предусмотрены серьезные программные реформы.
В завершение встречи госминистр ответил на вопросы медперсонала, и по ряду вопросов состоялась заинтересованная дискуссия.