ՄԱԿ-ը հայտնել Է, որ երաշտները 650 հազար մարդու մահվան պատճառ են դարձել վերջին 50 տարում
Երաշտները դարձել են աշխարհում 650 հազար մարդու մահվան պատճառ վերջին կես դարում, Երկրագնդի ավելի քան 577 հազար բնակիչ զոհվել Է փոթորիկների ժամանակ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս տվյալները հուլիսի 23-ին հրապարակել Է Օդերեւութաբանության համաշխարհային կազմակերպությունը (ՕՀԿ), որը ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կազմակերպությունն Է:
«10 խոշորագույն աղետներից վերջին 50 տարում ամենամեծ թվով մահերի են հանգեցրել երաշտները (650 հազար զոհված), փոթորիկները (577 232), հեղեղումները (58 700) եւ Էքստրեմալ ջերմաստիճանները (55 736)»,- նշել Է ՕՀԿ-ն՝ վկայակոչելով այն տեղեկությունները, որոնք կարտացոլվեն կլիմայի, եղանակի եւ ջրի հետ կապված մահացության եւ տնտեսական վնասի մասին (1970 – 2019 թթ.)` սեպտեմբերին թողարկման պատարստվող զեկույցում: Ինչ վերաբերում Է աղետների հարուցած տնտեսական վնասին, ապա առաջին տասնյակ են մտել փոթորիկները (521 միլիարդ դոլար) եւ հեղեղումները (115 միլիարդ դոլար):
Կլիմայի, եղանակի եւ ջրի հետ առնչություն ունեցող աղետները դարձել են բոլոր մահեի 45 տոկոսի եւ աղետների հատ կապված միագումար տնտեսական վնասի 74 տոկոսի պատճառը: «Եղանակի, կլիմայի եւ ջրի հետ կապված ռիսկերը դառնում են ավելի ու ավելի հաճախակի եւ ինտենսիվ կլիմայի փոփոխության պատճառով»,- հայտարարել Է ՕՀԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պետերի Տաալսը: Մասնավորապես, «սաստիկ անձրեւների շրջաններն ավելի ու ավելի մեծ չափով են իրենց վրա կրում կլիմայի փոփոխման դրոշմը», նշել Է նա: Տաքացող մթնոլորտն ավելի շատ խոնավություն Է պահում, ինչը հանգեցնում Է տեղումների ավելացման փոթորիկների ժամանակ, բարձրացնում Է հեղեղումների ռիսկը, արձանագրել Է ՕՀԿ-ի ղեկավարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ООН сообщила, что засухи стали причиной смерти 650 тыс. человек за последние 50 лет
Засухи стали причиной смерти 650 тыс. человек в мире за последние полвека, более 577 тыс. жителей Земли погибли во время штормов.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июля, АРЦАХПРЕСС- Эти данные опубликовала в пятницу Всемирная метеорологическая организация (ВМО), являющаяся специализированным учреждением ООН.
"Из 10 крупнейших катастроф к наибольшему числу смертей за последние 50 лет привели засухи (650 тыс. погибших), штормы (577 232), наводнения (58 700) и экстремальные температуры (55 736)", - отметила ВМО, сославшись на сведения, которые будут отражены в подготавливаемом к выпуску в сентябре докладе о смертности и экономическом ущербе, связанных с климатом, погодой и водой (1970-2019 гг.). Что касается экономического ущерба, вызванного катастрофами, то в первую десятку вошли штормы ($521 млрд) и наводнения ($115 млрд). Бедствия, имеющие отношение к климату, погоде и воде, стали причиной 45% всех смертей и 74% суммарного экономического ущерба, связанного с катастрофами, сообщает Тасс.
"Связанные с погодой, климатом и водой риски становятся все более частыми и интенсивными из-за изменения климата", - заявил генеральный секретарь ВМО Петтери Таалас. В частности, "периоды сильных дождей все в большей степени несут на себе отпечаток изменения климата", отметил он. Нагревающаяся атмосфера удерживает больше влаги, что приводит к увеличению осадков во время штормов и повышает риск наводнений, констатировал глава ВМО.