Արայիկ Հարությունյանն անցկացրել է բնակարանաշինական ծրագրերի վերաբերյալ խորհրդակցություն
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 22-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված հանրապետությունում բնակարանաշինական ծրագրերի իրականացման հարցերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի նախագահի աշխատակազմը:
Ստեփանակերտում և շրջաններում ընթացող շինարարական աշխատանքների,  նախատեսվող ծրագրերի, 2020 թ. Արցախի դեմ սանձազերձված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տեղահանված և անօթևան մնացած քաղաքացիների տեղավորման գործընթացի վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը և քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը։
Արցախում  արդեն մեկնարկել է մոտ 2000 բնակարանի և առանձնատան շինարարություն: Միայն Ստեփանակերտում մինչև տարեվերջ շահագործման կհանձնվի մոտ 350 բնակարան: Նախագահը շահագրգիռ մարմինների պատասխանատուներին հանձնարարել է՝ մշակել կառուցվող տների կահավորման, առանձնատներին կից հողատարածքների հատկացման մեխանիզմները, ինչպես նաև լուծումներ տալ առկա ենթակառուցվածքների հասանելիության և նոր ենթակառուցվածքների կառուցման մասով։
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ անօթևան մնացած ընտանիքների, ինչպես նաև այլ խոցելի սոցիալական խմբերի բնակարանային խնդիրների լուծումը ԱՀ կառավարության գլխավոր խնդիրներից է, և ներգրավված պետական կառավարման բոլոր մարմինները պետք է գործեն թափանցիկ, ցուցաբերեն սկզբունքային և բարեխիղճ մոտեցումներ՝ օգտագործելով   ճկուն գործիքակազմ, որը թույլ կտա բնակարանային ապահովության ծրագրերի շրջանակներում տրամադրվող աջակցությունը դարձնել առավել հասցեական և քաղաքացիների անհատական կարիքներին համապատասխան:
Օրեր առաջ ԱՀ նախագահը հաստատել էր նաև 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով զոհված (մահացած) և անհայտ բացակայող ճանաչված անձանց ընտանիքների, 1-ին խմբի անժամկետ հաշմանդամ ճանաչված և (կամ) անօթևան մնացած անձանց բնակարանային ապահովման ծրագիրը, որը հիմնարար փաստաթուղթ է նշված ոլորտի հետագա աշխատանքների կարգավորման ու կազմակերպման համար:  Առաջիկա օրերին համապատասխան կառույցները պետք է ներկայացնեն ծրագրի  կիրարկման մեխանիզմները:

Араик Арутюнян провел совещание по жилищным программам
22 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание, посвященное реализации в республике жилищных программ.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
С докладами о строительстве в Степанакерте и в районах, о планируемых программах, о процессе размещения перемещенных граждан выступили государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, руководитель Аппарата президента Карен Шахраманян и министр градостроительства Арам Саркисян.
В Арцахе уже начато строительство около 2 000 квартир и частных домов. Только в Степанакерте до конца года будет сдано почти 350 квартир. Президент поручил ответственным органам проработать механизмы обустройства строящихся домов, выделения земель, прилегающих к частным домам, а также решения вопросов инфраструктур и строительства новых инфраструктур.
Глава государства подчеркнул, что решение жилищных проблем бездомных семей, а также других уязвимых социальных групп является одной из основных задач правительства Республики Арцах. Содействие в рамках этих программ должно быть адреснее, и в соответствии с индивидуальными потребностями граждан.
Днями раньше президент Республики Арцах утвердил программу обеспечения жильем семей погибших, без вести пропавших военнослужащих, признанных инвалидами, также и семей, лишившихся жилья вследствие войны. В ближайшие дни соответствующие структуры должны представить механизмы реализации этой программы.