Արցախում ամուսնությունների թիվն աճել է
ԱՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի ՔԿԱԳ և նոտարիատի գործակալության տվյալներով՝ 2021 թվականի առաջին կիսամյակում Արցախում գրանցվել է 715 ամուսնություն և 94 ամուսնալուծություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին հաղորդել են ԱՀ Արդարադատության նախարարությունից և մանրամասնել, որ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ցուցանիշն աճել է 607֊ով։
«Ընդհանուր առմամբ՝ 2020 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ՝ 2021 թվականի առաջին կիսամյակում ծննդյան ակտային գրանցումների թիվը նվազել է 326-ով. նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այն կազմել է 987։ ՔԿԱԳ տարածքային բաժինների կողմից կատարվել է 6.952 գործողություն, որոնց քանակը, 2020 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալների համեմատ, աճել է 4.236-ով: Նշված գործողությունների դիմաց գանձվել է 5.455.000 ՀՀ դրամ պետական տուրք: Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ՝ գանձված պետական տուրքն աճել է 2.589.000 ՀՀ դրամով»,- մեզ հետ զրույցում նշել է ԱՀ Արդարադատության նախարարության մամուլի պատասխանատու Կարինե Սաֆարյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ ԱՀ նոտարական գրասենյակների կողմից կատարվել են 9.167 նոտարական գործողություններ, որոնց դիմաց գանձվել է 9.667.000 ՀՀ դրամ պետական տուրք:
«Կատարված նոտարական գործողությունների ընդհանուր թվից 4.302-ը բաժին է ընկել Ստեփանակերտ թիվ 1, 2.276-ը` Ստեփանակերտ թիվ 2, 1.045-ը` Ասկերանի, 303-ը` Մարտակերտի, 871-ը` Մարտունու, 368-ը` Շուշիի նոտարական գրասենյակներին»,- հավելել է նա և ընդգծել, որ, 2020թ. առաջին կիսամյակի համեմատությամբ, նոտարական գործողությունների քանակն աճել է 2.931-ով, իսկ պետական տուրքը՝ նվազել 45.500 ՀՀ դրամով:
Ըստ ստացված տեղեկատվության՝ հաշվետու ժամանակաշրջանում ՔԿԱԳ և նոտարիատի գործակալության կողմից հօգուտ պետական բյուջեի գանձվել է 15.213.000 ՀՀ դրամ պետական տուրք, իսկ գործակալության կողմից արտաբյուջե է մտցվել 2.824.300 ՀՀ դրամ:

В Арцахе увеличилось количество браков
По данным ЗАГС Министерства юстиции Республики Арцах, в первой половине 2021 года в Арцахе было зарегистрировано 715 браков и 94 развода.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом "Арцахпресс" сообщили в Министерстве юстиции Республики Арцах, отметив, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатель увеличился на 607.
«В целом по сравнению с первым полугодием 2020 года количество актов регистрации рождений в первом полугодии 2021 года уменьшилось на 326. за аналогичный период прошлого года - 987. В территориальных отделениях ЗАГС-а проведено 6 952 сделки, количество которых увеличилось на 4 236 по сравнению с данными первого полугодия 2020 года. За указанные действия взыскана госпошлина в размере 5,455,000 драмов. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года размер собранной госпошлины увеличился на 2 589 000 драмов», - в беседе с нами отметила Карине Сафарян, пресс-секретарь Министерства юстиции Республики Арцах.
По словам нашего собеседника, нотариальными конторами Республики Арцах совершено 9 167 нотариальных действий, за что взыскана госпошлина в размере 9 667 000 драмов.
«Из общего числа совершенных нотариальных действий 4 302 пришлось на Степанакерт № 1, 2276 на Степанакерт № 2, 1045 на Аскеран, 303 на Мартакерт, 871 на Мартуни, 368 на нотариальные конторы Шуши», - добавила он, подчеркивая, что по сравнению с первым полугодием 2020 года количество нотариальных действий увеличилось на 2 931, а госпошлина снизилась на 45 500 драмов.
Согласно полученной информации, в отчетном периоде ЗАГС через нотариальное агентство собрал госпошлину в размере 15 213 000 драмов в пользу госбюджета, а внебюджетное агентство выплатило 2 824 300 драмов.