Արցախցի մարզիկները աշխարհի առաջնությունում բրոնզե մեդալներ են նվաճել
Հուլիսի 4-6-ը Բուլղարիայի Վառնա քաղաքում տեղի է ունեցել կիոկուշի կարատեին աշխարհի գավաթի առաջնությունը, որտեղ Արցախցի Դավիթ Ավետիսյանը և Ռադի Քամալյանը նվաճել են բրոնզե մեդալներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախում կիոկուշի կարատեին մարզաձևի մարզիչ Արթուր Առուշանյանը:
«Առաջնությունն անց է կացվել պատանիների և երիտասարդների միջև, որին մասնակցում էին աշխարհի շուրջ 450 երկրների մարզիկներ: Մենք մասնակցել ենք տասը հոգանոց խմբով՝ երեք մարզիչ և յոթ մարզիկ: Ավետիսյան Դավիթը 18-21 տ. խմբում մինչև 70 կգ. քաշային կարգում և Ռադի Քամալյանը 18-21 տ. խմբում մինչև 60 կգ. քաշային կարգում նվաճել են բրոնզե մեդալներ: Մեր մարզիկները բավականին լավ էին պատրաստվել, որի շնորհիվ կարողացան մրցանակային տեղ գրավել»,- նշել է Ա. Առուշանյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ երկու մարզիկներն էլ մասնակցել են Արցախյան 44-օրյա պատերազմին, իսկ այսօր իրենց հայրենանվեր գործունեությունն են շարունակում ծավալել՝ աշխարհի տարբեր երկրներում հայկական եռագույնը բարձրացնելով:

Спортсмены из Арцаха на чемпионате мира завоевали бронзовые медали
4-6 июля в болгарской Варне прошел чемпионат мира по киокушинкай карате, на котором арцахцы Давид Аветисян и Ради Камалян завоевали бронзовые медали.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил тренер по киокушинкай карате в Арцахе Артур Арушанян.
«Чемпионат проводился среди юношей, в котором приняли участие спортсмены из около 450 стран мира. Мы участвовали в группе из десяти человек, трех тренеров и семи спортсменов. Давид Аветисян 18-21 л. в  весовой категории  в группе до 70 кг и Ради Камалян 18-21 л. в  весовой категории в группе до 60 кг  завоевали бронзовые медали. Наши спортсмены были достаточно хорошо подготовлены, благодаря чему смогли занять призовое место», - отметил А. Арушанян.
По словам нашего собеседника, оба спортсмена приняли участие в 44-дневной Арцахской войне и сегодня продолжают свою патриотическую деятельность, поднимая армянский триколор в разных странах мира.