«Ապրելու Արցախ». Աշոտ Բեգլարյան
«Ապրելու Արցախ» նախագծի շրջանակներում «Արցախպրես»-ը հյուրընկալել է գրող, լրագրող և թարգմանիչ Աշոտ Բեգլարյանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Աշոտ Բեգլարյանն, ավարտելով Երևանի պետական համալսարանը, 1992 թվականին մերժեց ՀՀ մայրաքաղաքում մնալու ու աշխատելու առաջարկը և վերադարձավ հայրենիք, որտեղ ընթանում էին թեժ մարտեր: «Իսկույն անդամագրվել եմ կամավորական ջոկատին և մեկնել առաջնագծի ամենադժվար հատվածներից մեկը՝ Մարտակերտի շրջանի Դրմբոն գյուղի ուղղությամբ, որտեղ ինքնապաշտպանական մարտերի ընթացքում ծանր վիրավորվել եմ: Ապաքինվելուց հետո սկսել եմ զբաղվել լրագրությամբ. սկզբից որպես «Գոլոս Արմենիի»֊ի սեփական թղթակից Ստեփանակերտում՝ լուսաբանել եմ իրադարձությունները առաջնագծում, ինչպես նաև Արցախի պետականության կայացման գործընթացը, հանրապետության քաղաքական, հասարակական կյանքը: Թղթակցել եմ մի շարք առաջատար հայկական, ռուսական և արտասահմանյան այլ լրատվամիջոցներին՝ ներկայացնելով Արցախի իրողությունները միջազգային հանրությանը: Տարբեր երկրներում տպագրված 10 գրքի հեղինակ եմ: Այս գրքերի հիմնական թեմաներից են հայրենասիրությունը և նվիրվածությունը ազգային արժեքներին: Մոտ 15 տարի աշխատել եմ ԱՀ արտաքին գործերի նախարարությունում՝ դիվանագիտական ճակատում պաշտպանելով Արցախի շահերը», - մեզ հետ զրույցում նշեց Ա. Բեգլարյանը:
Նրա համոզմամբ՝ մենք նորից պետք է մի բռունցք դառնանք, ինչպես դա եղել է անցած դարի 80-ականների վերջերին և 90-ականների սկզբներին՝ Արցախյան շարժման առաջին տարիներին:
«Հետպատերազմյան վերականգնումը շատ բարդ է ընթանում, հատկապես՝ հոգեբանական առումով: Մարդիկ պետք է ճիշտ գնահատեն իրականությունը և սառնասրտորեն ու համախմբված գործեն՝ հասկանալով ճակատագրական ժամանակահատվածը: Իհարկե, կորուստնեը մեծ են, բայց պետք է նայել առաջ՝ ճիշտ դասեր քաղելով անցյալից: Արցախը փորձում է հասկանալ ներկան և կողմնորոշվել իր ապագայի շուրջ: Որպես գրող, լրագրող և ԱՀ նախագահի օգնական՝ կշարունակեմ մեր ազգի, ժողովրդի և պետական շահերի պահպանության գործը: Կոնկրետ իմ առաքելությունը տեսնում եմ ադրբեջանա-թուրքական քարոզչությանը դիմագրավելու և Արցախի մասին ճշմարտությունը աշխարհին հասցնելու ոլորտում: Մտավորականը պետք է ոչ միայն խոսքով, այլ նաև հետևողական գործով ապացուցի իր բարձր կոչումը», - խոսքը եզրափակեց Աշոտ Բեգլարյանը:

«Арцах жизни»: Ашот Бегларян
В рамках проекта «Арцах жизни» в гостях «Арцахпресс» писатель, журналист и переводчик Ашот Бегларян.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июля, АРЦАХПРЕСС- После окончания Ереванского государственного университета Ашот Бегларян отклонил предложение остаться и работать в столице Республики Армения и в 1992 году вернулся на родину, где шли ожесточенные бои.
«Я сразу же записался в отряд добровольцев и направился на один из самых сложных участков линии фронта, в направлении села Дрмбон Мартакертского района, где был тяжело ранен в оборонительном бою. После выздоровления я начал заниматься журналистикой. Вначале в качестве собственного корреспондента ереванской газеты «Голос Армении» в Степанакерте, освещал события на передовой, а также процесс становления государственности Арцаха, политическую и общественную жизнь республики. В дальнейшем я сотрудничал с рядом ведущих армянских, российских и других зарубежных СМИ, представляя мировой общественности реалии Арцаха. Являюсь автором 10 книг, изданных в разных странах. Одна из главных тем моих книг - патриотизм и верность национальным ценностям.  Около 15 лет проработал в Министерстве иностранных дел Республики Арцах, остаивая интересы Арцаха на дипломатическом фронте», - отметил в беседе с нами  А. Бегларян.
По его словам, карабахское общество вновь должно сплотиться в единый кулак, как это было в конце 80-х - начале 90-х годов, в первые годы Арцахского движения.
«Процесс послевоенного восстановления очень сложен, особенно в психологическом плане. Людям необходимо правильно оценивать реальность, действовать хладнокровно и сообща, осознавая судьбоносность момента. Конечно, потери велики, но мы должны смотреть в будущее, извлекая правильные уроки из прошлого. Арцах пытается понять настоящее и сориентироваться в своем будущем. Как писатель, журналист, помощник Президента Республики Арцах я и впредь буду защищать интересы нашей нации, народа и государства. Свою конкретную миссию я вижу в том, чтобы противостоять азербайджано-турецкой пропаганде и доносить до мира правду об Арцахе. Интеллигент должен подтверждать свое высокое звание не только на словах, но и на деле», - заключил Ашот Бегларян.