ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին
Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Խորապես մտահոգիչ զարգացումները շարունակվում են Հայաստանի ու Ադրբեջանին պետական սահմանին: Նախքան նոր զոհերի գրանցումը զսպվածության, սահմանային հարցերում կառուցողական ներգրավվածության կոչը կրկնում ենք: Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել կողմերին»,-  «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում նշել է Տոյվո Կլաարը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հուլիսի 19-ի երեկոյան ադրբեջանական զինված ուժերը, ժամը 18:40-ից սկսած, մի քանի ժամ շարունակ, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծել են հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերը: Պարբերաբար կիրառվել են նաև ականանետեր:

Спецпредставитель ЕС коснулся ситуации на армяно-азербайджанской границе
Спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе и по кризису в Грузии Тойво Клаар коснулся ситуации на армяно-азербайджанской границе.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 июля, АРЦАХПРЕСС- «На государственной границе между Арменией и Азербайджаном продолжаются события, вызывающие серьезную тревогу. Мы повторяем наш призыв к сдержанности и к конструктивному диалогу в пограничных вопросах, дабы избежать новых жертв. Евросоюз готов оказать сторонам свое содействие», - написал Тойво Клаар в своем Twitter аккаунте.
Министерство обороны Республики Армения сообщает, что вечером 19 июля азербайджанские вооруженные силы, с 18:40, в течение нескольких часов, из стрелкового оружия различного калибра обстреливали армянские позиции, расположенные на участке Ерасх армяно-азербайджанской границы. Регулярно применялись и минометы.