Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական ակցիա են անցկացրել Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղում
ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ անցկացրել են մարդասիրական ակցիա Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղում, որը տեղակայված է սահմանազատման գծի մոտ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, tert.am-ի փոխանցմամբ, հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Մարդասիրական ակցիայի շրջանակներում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաները, հասարակական կազմակերպության ներկայացուցչի հետ, տեղացիներին նվիրել են ապուրների հավաքածուներ և խոհանոցային պարագաներ:
«Այսօր Մաճկալաշեն գյուղում անցկացվել է մարդասիրական ակցիա, որի ընթացքում ներքին տեղահանվածներին` 14 ընտանիքի և 3 բազմազավակ ընտանիքի, մարդասիրական օգնություն է տրվել խոհանոցային պարագաների և սննդի հավաքածուի տեսքով», - ասել է Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպա Ռուսլան Իվանովը:
Նաև, խաղաղապահները զրուցել են տեղի բնակչության հետ, ուսումնասիրել նրանց բնակության վայրերը և ընդունել ներքին տեղահանված անձանց կողմից անհրաժեշտ հիմնական ունեցվածքի վերաբերյալ դիմումները:
«Այս պահին գյուղում բնակվում է 415 մարդ: Նրանք հիմնականում աշխատում են բանջարանոցներում և դաշտերում: Դե, իհարկե, շատ լավ գործ է` 14 ընտանիք ստացել է սնունդ և խոհանոցային պարագաներ: Ես կցանկանայի մեծ շնորհակալություն հայտնել այս ակցիայի ղեկավարին», - ասել է Մաճկալաշեն գյուղի վարչակազմի ղեկավար Լեռնիկ Ավանեսյանը:
Ընդհանուր առմամբ, բարեգործական կազմակերպությունների և հիմնադրամների միջոցով, ռուս խաղաղապահները Արցախի բնակիչներին փոխանցել են ավելի քան 220 տոննա մարդասիրական բեռ, ներառյալ սննդի և առաջին անհրաժեշտության պարագաներ, բժշկական հատուկ սարքավորումներ և առողջապահական հաստատությունների առաջնային ախտորոշիչ պարագաներ:

Российские миротворцы провели гуманитарную акцию в селе Мачкалашен Мартунинского района
Военнослужащие миротворческого контингента РФ в Арцахе совместно с благотворительным фондом провели гуманитарную акцию в селе Мачкалашен Мартунинского района, расположенного вблизи линии разграничения.
Российские миротворцы провели гуманитарную акцию в  селе Мачкалашен Мартунинского района
СТЕПАНАКЕРТ, 17 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Минобороны РФ.
В рамках гуманитарной акции офицеры центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента совместно с представителем общественной организации передали суповые наборы и кухонные наборы.
«Сегодня проведена гуманитарная акция в населенном пункте Мачкалашен, в ходе которой выдавался гуманитарный груз виде кухонных и продуктовых наборов семьям вынужденных переселенцев в количестве 14 семей и 3 семьи многодетные», - сообщил офицер центра гуманитарного реагирования Руслан Иванов.
Также миротворцы пообщались с местным населением, осмотрели места проживания и приняли заявки от вынужденных переселенцев на необходимое имущество первой необходимости.
«В настоящее время в селе проживает 415 человек. В основном работают в огородах, полях. Ну, конечно, очень доброе дело, 14 семей получили еду и кухонные приборы. Хочу, сказать большое спасибо руководителю этой акции» - сказал руководитель администрации села Мачкалашен Лерник Аванесян.
В общей сложности, по линии благотворительных организаций и фондов, российскими миротворцами было передано более 220 тонн гуманитарных грузов жителям Арцаха, в числе которых, помимо продуктов и вещей первой необходимости передавалось специализированное медицинское оборудование и наборы первичной диагностики для учреждений здравоохранения.