Ռուբեն Վարդանյանն առաջարկում է ստեղծել է 3 մլրդ դոլարանոց՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամ
Գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը Linkedin սոցիալական ցանցի իր էջում Հայաստանի բարգավաճման համար 12 քայլ է առաջարկում, այդ թվում՝ 3 մլրդ դոլարանոց Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ստեղծում, ինչպես նաև 1 մլրդ դոլարանոց ֆոնդ Արևմտյան Հայաստանի տարածքում ներդրումներ ներգրավելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է civilnet-ը:
Ռուբեն Վարդանյանի գրառումը ներկայացված է ստորև։
«Մենք բոլորս ուզում ենք տեսնել բարեկեցիկ Հայաստան, սակայն, միևնույն ժամանակ, մենք բոլորս ունենք հաջողության տարբեր հայացքներ, արժեքներ, առաջնահերթություններ և չափանիշներ։ Այնպես որ, բոլորս էլ ունենք մեր սեփական լայն տեսակետը խնդիրների և գաղափարների մասին, թե ինչպես պետք է ծրագրել մեր հորիզոնը։ Ոմանց համար Հայաստանի բարգավաճումը տնտեսական աճի կայունությունն է և պետական սահմանների անվտանգությունը: Մյուսների համար դա դերն է համաշխարհային քաղաքականության մեջ։ Ոմանք ամեն ինչից վեր են դասում քաղաքացիների բարեկեցությունը, մյուսները՝ հայկական աշխարհի կենտրոնում լինելու երկրի կարողությունը։ Ոմանք մտածում են միջնաժամկետ հեռանկարում, մինչդեռ մյուսները մտահոգված են իրենց երեխաների կամ հայերի սերունդների ապագայով։ «Ճամփաբաժանին։ Երկխոսության հրավեր» բանավիճային զեկույցի եզրափակիչ գլուխը նվիրված է հայ ժողովրդի ապագայի տեսլականին, որն ունեմ ես և իմ գործընկերները: Ստորև բերված են իմ գաղափարները քայլերի մասին, որոնք մենք պետք է ձեռնարկենք, որպեսզի մոտենանք մեր պատկերացրած ապագային:
1) Համաձայնության գալ Հայաստանի զարգացման սոցիալ-տնտեսական մոդելի մասին:
2) Ստեղծել արդյունավետ ինստիտուտներ և հակակշիռների համակարգ:
3) Իրականացնել Հայաստանի ամբողջական աուդիտ, մեր ակտիվների գույքագրում և անձնակազմի ու պետական ռեսուրսների ատեստավորում:
4) Դադարել պատրանքներ և կեղծ պատկերացումներ տածել ինքներս մեր և աշխարհի մասին ընդհանրապես։
5) Ակտիվ ներգրավել երիտասարդներին (25-35+) երկրի կյանքում, քանի որ Հայաստանի ապագան նրանցն է:
6) Վերանայել կանանց դերը մեր հասարակության մեջ և հնարավորություն տալ նրանց ակտիվ մասնակցել հասարակական կյանքին:
7) Ստեղծել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամ՝ ավելի քան 3 մլրդ դոլար ծավալով:
8) Հայաստանում աշխատանքի ներգրավել կառավարչական և փորձագիտական բարձրորակ անձնակազմի:
9) Ստեղծել 1 մլրդ դոլարանոց հիմնադրամ՝ ուղղված տարբեր ձեռնարկությունների ստեղծմանը և նախկին Արևմտյան Հայաստանի տարածքում ներդրումների ներգրավմանը:
10) Ստեղծել 250 մլն դոլարանոց հիմնադրամ՝ աջակցելու և զարգացնելու հայոց լեզուն և Հայաստանի մշակութային ու հոգևոր ժառանգությունը:
11) Հայաստանը դիրքավորել որպես համաշխարհային մակարդակի գիտատեխնոլոգիական կլաստեր:
12) Բարեփոխել կրթության և առողջապահության ամբողջ համակարգը:
Անշուշտ, սրանք ընդամենը ընդհանուր ամփոփումն են իմ գաղափարների, որոնք բաց են քննարկման և բանավեճի համար։ Ամենակարևորն այն է, որ միասին մենք կարող ենք ստեղծել այն քայլերի ընդհանուր պատկերը, որ մենք ցանկանում ենք անել Հայաստանի և հայկական աշխարհի զարգացումն ապահովելու համար»։

Рубен Варданян предлагает 12 шагов, необходимых для развития Армении
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС- На своей странице в соцсети Linkedin, Варданян, в частности, написал:
«Все мы хотим видеть процветающую Армению. Однако в то же время у всех разные взгляды, ценности, приоритеты и критерии успеха. Поэтому - у нас есть собственный широкий взгляд на идеи о том, как планировать наш горизонт.
Для некоторых процветание Армении - это стабильность, экономический рост и безопасность государственных границ. Для других -  роль в мировой политике. Одни ставят благополучие граждан превыше всего, другие - способность страны быть в центре армянского мира. Одни думают о среднесрочной перспективе, другие беспокоятся о будущем своих детей или будущих поколений армян.
Заключительная глава дискуссионного документа «На распутье: приглашение к диалогу» посвящена видению будущего армянского народа, которое есть у меня и у моих партнеров. Ниже приведены мои идеи о шагах, которые мы должны предпринять, чтобы приблизиться к тому будущему, которое мы себе представляли:
1) Достичь согласия по  социально-экономической модели развития Армении.
2) Создать эффективные институты и систему сдержек и противовесов.
3) Проведите полный аудит Армении, инвентаризацию наших активов, аттестацию персонала и государственных ресурсов.
4) Перестать зацикливаться на иллюзиях и ложных представлениях о себе и мире в целом.
5) Активно вовлекать молодежь (25-35+) в жизнь страны, ведь будущее Армении принадлежит им.
6) Пересмотреть роль женщин в нашем обществе и предоставить им возможность активно участвовать в общественной жизни.
7) Создать Фонд развития Армении объемом более 3 миллиардов долларов.
8) Привлечь для работы в Армении высокопрофессиональный управленческий и опытный персонал.
9) Создать фонд в 1 миллиард долларов, направленный на создание различных предприятий и привлечение инвестиций на территории бывшей Западной Армении.
10) Создать фонд в размере 250 миллионов долларов для поддержки и развития армянского языка, культурного и духовного наследия Армении.
11) Позиционировать Армению как  научный и  технологический кластер мирового уровня.
12) Реформировать всю систему  образования и здравоохранения.
Несомненно, это всего лишь общий обзор моих идей, которые открыты для обсуждения.
Самое главное, что вместе мы сможем составить общую картину шагов, которые мы хотим предпринять для обеспечения развития Армении и армянского мира».