Ստեփանակերտում կայացել է Բելգիայից ժամանած հայ պրոֆեսիոնալ երաժիշտների համերգը (լուսանկարներ)
Նախօրեին Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի դահլիճում հնչեց դասական երաժշտություն Բելգիայից ժամանած թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի, ջութակահար Հրաչյա Ավանեսյանի ու Մայա Լեվիի կատարմամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ համերգը բացեցին Սայաթ Նովայի անվան երաժշտական քոլեջին կից գիմնազիայի և Գյուրջյանի անվան արվեստի դպրոցի սաները:
Թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի համոզմամբ, եթե մարդ լսում է հայկական երաժշտություն, նա չի կարող հայ չմեծանալ, իսկ երբ լսում է թուրքական մուղամ իր հարսանիքին, ծնունդին, ինչ է հնարավոր սպասել նման մարդուց:
«Ես նկատեցի, ցավոք սրտի, որ Ստեփանակերտում մարդիկ ուղղակի թուրքական երաժշտություն են լսում հայերենով: Պարտադիր չէ Բախ և Մոցարտ լսել, կարելի է լսել մեր հայկականը, մեր էստրադան: Անհրաժեշտ է արգելել Հայատանում թուրքական ամեն ինչը: Մենք պետք է աշխատենք մեր լսած երաժշտության վրա, որ տարբերվենք թուրքերից, որպեսզի աշխարհին ցույց տանք, որ մենք նույնը չենք», -մեզ հետ զրույցում ասաց երաժիշտը։
ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանն անդրադարձավ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարում Կոմիտասի «Կռունկով» աշխարհին հուզած Սևակ Ավանեսյանի նվագին և նշեց, որ այդ օրերին նրա նվագը հավատ ու պայքարի ոգի ներշնչեց մեզ՝ արցախցիներիս:
«Շատ կարևոր է հիմա նվիրյալ հայերի մուտքն Արցախ, որովհետև մենք շրջափակված ենք և Ձեզ նման կարևոր մարդկանց այցը մեզ ոչ միայն ապրեցնում է, այլև ստիպում աշխատել, զարգանալ: Լավ մշակույթ ստեղծելու շնորհիվ մենք կարող ենք աշխարհը բերել այստեղ», - կարևորեց Լուսինե Ղարախանյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը Բելգիայից ժամանած թավջութակահարին փոխանցեց նախարարության շնորհակալագիրը։ Նշենք, որ համերգից առաջ երաժիշտները վարպետաց դասեր անցկացրեցին քոլեջի դահլիճում։

В Степанакерте прошел концерт профессиональных армянских музыкантов из Бельгии
13 июля виолончелист Севак Аванесян, скрипачи Грачья Аванесян и Майя Леви из Бельгии исполнили классическую музыку в зале музыкального колледжа им. Саят-Новы в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент  "Арцахпресс" , концерт открыли учащиеся Школы искусств имени А. Гюрджяна и гимназии при музыкальном колледже им. Саят-Новы.
По словам виолончелиста Севака Аванесяна, если человек слушает армянскую музыку, он не может не вырасти армянином, а когда он слушает турецкий мугам на своей свадьбе, дне рождения, чего можно ожидать от такого человека.
«К сожалению, я заметил, что в Степанакерте люди просто слушают турецкую музыку на армянском языке. Вам не обязательно слушать Баха и Моцарта, вы можете слушать нашу армянскую, нашу эстрадную музыку. Необходимо запретить в Армении все турецкое. Мы должны работать над музыкой, которую слушаем, чтобы отличаться от турок, чтобы показать миру, что мы не такие», - в беседе с нами сказал музыкант.
Министр образования, науки, культуры и спорта Лусине Караханян упомянула музыку в исполнении Севака Аванесяна, который во время 44-дневной Арцахской войны в Шуши тронул мир «Журавлем» Комитаса, и отметила, что в те дни его музыка вдохновляла нас, арцахцев, духом веры и борьбы.
«Сейчас очень важно, чтобы преданные Родине армяне приезжали в Арцах, потому что мы находимся в осаде. Визит таких важных людей, как вы, не только заставляет нас жить, но и заставляет работать и развиваться. Создавая хорошую культуру, мы можем принести сюда мир», - подчеркнула Лусине Караханян.
Министр образования, науки, культуры и спорта вручила благодарственное письмо министерства виолончелисту из Бельгии. Напомним, перед концертом музыканты провели мастер-классы в зале колледжа.