Անցկացված սպառվող ապրանքատեսակների մոնիթորինգի արդյունքում արձանագրվել է գների փոփոխություն
Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի մասնագետների կողմից 2021թ. հուլիսի 5-ին Ստեփանակերտ քաղաքում գործող 20 առևտրային օբյեկտներում 56 լայն սպառման ապրանքատեսակների դիտարկման արդյունքում արձանագրվել է 14 ապրանքատեսակի միջին գների փոփոխություն` 7 գնաճ և 7 գնանկում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի աշխատակազմի ՏՄՊ բաժնի մասնագետը:
«Միջին գնաճ արձանագրվել է վարունգ 1կգ` 83 դրամ (31.1%), կիտրոն 1հատ` 33 դրամ (16.5%), ադամաթուզ 1կգ` 17 դրամ (2.6%), խոզի միս 1կգ` 67 դրամ (2.0%), մակարոն «Մոյա սեմյա» 400 գր՝ 4 դրամ (1.7%), սուրճ «Ռոյալ Արմենիա» 100 գր՝ 3 դրամ (0.7%) և շաքարավազ 1կգ՝ 2 դրամ (0.4%) ապրանքատեսակների համար: Միջին գնանկում արձանագրվել է կարտոֆիլ 1կգ` 33 դրամ (13.2%), խնձոր 1կգ` 33 դրամ (7.0%), լոլիկ 1կգ` 17 դրամ (6.4%), ձու 1հատ՝ 2 դրամ (2.5%), պանիր «Ներմուծվող» 1կգ՝ 17 դրամ (1.0%), երշիկ «Աթենք» 1կգ՝ 13 դրամ (0.6%) և ալյուր «Բաղրամյան» 1կգ՝ 1 դրամ (0.3%) ապրանքատեսակների համար»,-նշել է մասնագետը: Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ գնային փոփոխություններ արձանագրած ապրանքային շուկաներում գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսավարող սուբյեկտներ առկա են «Ադամաթուզ» և «Ձու» ապրանքային շուկաներում, որոնց գնային քաղաքականության հիմնավորվածությունը պարզելու նպատակով իրականացվում են համապատասխան ուսումնասիրություններ:

В результате мониторинга товаров народного потребления зафиксировано изменение цен
5 июля 2021 г. в результате наблюдения специалистами Государственной комиссии по регулированию экономической конкуренции за 56 товарами народного потребления на 20 торговых объектах, действующих в Степанакерте, было зарегистрировано изменение средних цен на 14 товаров: 7 инфляция и 7 дефляция.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" заявил специалист аппарата Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах.
Средняя инфляция зафиксирована на следующие продукты- 1 кг огурца - 83 драм (31,1%), 1 лимон - 33 драм (16,5%), 1 кг бананов - 17 драм (2,6%), 1 кг свинины - 67 драм (2,0%). ), макароны «Моя семья 400 г - 4 драма (1,7%), кофе « Роял Армения » 100 г - 3 драма (0,7%) и сахар 1 кг - 2 драма (0,4%). Средняя дефляция зафиксирована на продукты - 1 кг картофеля - 33 драма (13,2%), 1 кг яблок - 33 драма (7,0%), 1 кг томатов - 17 драм (6,4%), 1 яйцо - 2 драма (2,5%), 1 кг  «Импортный» сыр -  17 драм (1,0%), колбаса «Афины» 1 кг - 13 драм (0,6%) и мука «Баграмян» 1 кг - 1 драм (0,3%) », - отметил специалист.
По словам нашего собеседника, на товарных рынках «Бананы» и «Яйца» присутствуют доминирующие хозяйствующие субъекты, зафиксировавшие изменение цен, соответствующие исследования проводятся для выяснения обоснованности их ценовой политики.