Մեկնարկել է «Դիզակի գույներ» նկարչական 4-րդ սիմպոզիումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրեց ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի վարիչ Նարե Նիկողոսյանը:
«Արցախյան թանձր գույները կտավին հանձնելու հրավերն այս տարի ընդունել են 18 նկարիչներ: Սիմպոզիումի 6 օրերի ընթացքում նրանք շրջելու են Արցախով` ստացած տպավորություններն ու զգացողությունները հանձնելով կտավին: «Դիզակի գույները» նկարչական սիմպոզիումի փակման արարողությունը տեղի կունենա հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:00-ին, Ստեփանակերտի պատկերասրահում, որտեղ էլ այցելուները կարող են վայելել ու գնահատել սիմպոզիումի ընթացքում ստեղծված գործերը: Մուտքն ազատ է»,- մանրամասնեց Նարե Նիկողոսյանը:
Նշենք, որ «Դիզակի գույները» նկարչական սիմպոզիումը անցկացվում է 2017թ.֊ից Հադրութի շրջանում: Նախորդ տարիներին սիմպոզիումների ընթացքում ստեղծվել է ավելի քան 150 աշխատանք: 2020թ պատերազմի արդյունքում Հադրութի շրջանն անցավ ադրբեջանական վերահսկողության տակ: Կտավների մեծ մասը մնաց Հադրութում: Փրկված 26 կտավներ այժմ մշտական ցուցադրության են ներկայացված Երևան քաղաքում՝ «ԴԻԶԱԿ ԱՐՏ» մշակութային կենտրոնում։

Стартовал 4-й симпозиум живописи "Краски Дизака"
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом корреспонденту "Арцахпресс" сообщила заведующий отделом информации и общественных связей Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Наре Никогосян.
«В этом году 18 художников приняли приглашение перенести на холст насыщенные краски Арцаха. В течение 6 дней симпозиума они совершат поездку по Арцаху, перенеся на холст свои впечатления и чувства. Церемония закрытия симпозиума живописи «Краски Дизака» состоится 12 июля в 12:00 в Степанакертской галерее, где посетители смогут насладиться и оценить работы, созданные в ходе симпозиума. Вход свободный », - сообщила Наре Никогосян.
Отметим, что симпозиум живописи «Краски Дизака» проводился в Гадрутском районе с 2017 года. За предыдущие годы на симпозиумах создано более 150 работ. В результате войны 2020 года Гадрутский район перешел под контроль Азербайджана. Большинство картин осталось в Гадруте. 26 сохраненных картин сейчас находятся в постоянной экспозиции в культурном центре «ДИЗАК АРТ» в Ереване.