Ջավախքում կբացվի երկու նոր «ԱրՄաթ» լաբորատորիաներ
Ջավախքում կբացվի նոր երկու «ԱրՄաթ». հուլիսի 12-ին Ջավախքի Նինոծմինդա քաղաքում տեղի կունենա «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի (ԱրՄաթ) պաշտոնական բացման արարողությունը, իսկ հուլիսի 13-ին ն տեղի կունենա «ԱրՄաթի» պաշտոնական բացում Ախալքալաքի շրջանի Օլավերդ գյուղում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին տեղեկանում ենք akhaltskha.net կայքից։
Այժմ Նինոծմինդայի «ԱրՄաթ» է հաճախում 105, Օլավերդ՝ 48 երեխա։ Ծրագրի նպատակն է խթանել Ջավախքում տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը, տեխնոլոգիական զբաղվածության ընդլայնմանը, հավելյալ տնտեսական ակտիվությանն ու ստեղծել աշխատանքի հնարավորություններ, ինչպես նաև հայրենիքը չլքելու հեռանկարներ:
«ԱրՄաթ»-ների հիմնման ծրագիրը Ջավախքում իրականացվում է «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամի (ՋԱՀ), Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) հետ համագործակցությամբ և անհատ բարերարների ու կառույցների աջակցությամբ:

В Джавахке откроются еще две инженерные лаборатории "Армат".
Согласно сообщению, одна лаборатория откроется 12 июля в городе Ниноцминда, Джавахк. Вторая 13 июля в селе Олаверд Ахалкалакского района.
Также отмечается, что сегодня 105 детей посещают "Армат" в Ниноцминде и 48 - в Олаверде.
Цель программы - способствовать развитию технологического образования в Джавахке, расширению технологической занятости, дополнительной экономической деятельности и созданию возможностей трудоустройства, а также перспектив не покидать родину.
Программа создания "Армат" в Джавахке реализуется в сотрудничестве с Фондом "Поддержка Джавахка" (JDF), Союзом предприятий передовых технологий (UITE) при поддержке отдельных благотворителей и организаций.
Отметим, что в инженерных лабораториях "Армат" детей обучают навыкам в создании игр, мультфильмов, в проведении математических расчетов при помощи программ "Лиса" и "Черепаха", а также в моделировании и печати трехмерных объемов.