Արցախի տեղահանված բնակիչների համար կառուցվող նոր բնակավայրում շինաշխատանքները շարունակվում են
Տեղահանված բնակիչների համար կառուցվող նոր բնակավայրում ինտենսիվորեն շարունակվում են շինարարական աշխատանքները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»֊ի թղթակցին հայտնեց Քաղաքաշինության Նախարարության մամուլի քարտուղար Մարթա Դանիելյանը։
Նրա խոսքով՝ մասնավորապես Ասկերանի շրջանի Սղնախ, Մոշխմհատ, Մադաթաշեն և Ջրաղացներ գյուղերից տեղահանված բնակիչների համար Աստղաշենի տարածքում կառուցվող նոր բնակավայրում նախատեսվում է կառուցել 170 առանձնատուն։
«Տարածքի կառուցապատման ընդհանուր մակերեսը 523.000քմ է։ Ըստ նախագծի՝ կառուցվող նոր բնակավայրը կունենա համայնքային կենտրոն, որտեղ տեղակայված են լինելու համայնքապետարանը, բուժկետը , 200 հոգու համար նախատեսված համայնքային միջոցառումների սրահը, խաղահրապարակն ու մարզադաշտը», -մեզ հետ զրույցում նշեց Մ. Դանիելյանը։ Նոր թաղամասը նախատեսվում է շահագործման հանձնել մինչև 2022թ. տարեվերջ: Ֆինանսավորումը իրականացնում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը։

Продолжается строительство нового поселка для вынужденных переселенцев Арцаха
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом корреспонденту "Арцахпресс" сообщила пресс-секретарь Министерства градостроительства Марта Даниелян.
По ее словам, в частности, в новом поселке, строящемся в  Астхашене, планируется построить 170 частных домов для переселенцев из сел Сгнах, Мошхмат, Мадаташен и Джрагацнер Аскеранского района.
«Общая строительная площадь участка составляет 523 тысячи квадратных метров. Согласно проекту, в новом строящемся поселке будет общественный центр, где будут расположены муниципалитет, медпункт, общественный зал для мероприятий на 200 человек, детская площадка и стадион», - в беседе с нами отметила М. Даниелян. Новый квартал планируется ввести в эксплуатацию к концу 2022 года. Финансирование осуществляет Всеармянский фонд «Айастан».