Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը
ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը հունիսի 16-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:ՀՀ ՊՆ-ն տեղեկացնում է, որ ռազմավարական դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրության հանգուցալուծման ուղիները։ Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է, որ հայկական կողմը հարգանքով է վերաբերում գործընկեր պետությունների և կառույցների՝ խնդիրը խաղաղ կարգավորելու կոչերին, հավելելով, որ հայկական կողմի դիրքորոշումն անփոփոխ է. Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչները պետք է առանց որևէ նախապայմանի լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային հատվածներում ՀՀ ԶՈՒ հետ համատեղ ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը։
Անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքին, պաշտպանական ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցերի։

Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе
16 июня состоялся телефонный разговор исполняющего обязанности министра обороны Армении Вагаршака Арутюняна с министром обороны РФ генералом армии Сергеем Шойгу.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сказано в сообщении Министерства обороны РА, главы оборонных ведомств двух стран-стратегических союзников обсудили пути разрешения ситуации на армяно-азербайджанской границе. Вагаршак Арутюнян отметил, что армянская сторона с уважением относится к призывам стран-партнеров и структур к мирному урегулированию проблемы, добавив, что позиция армянской стороны неизменна: представители ВС Азербайджана должны без каких-либо предусловий покинуть суверенные территории Республики Армения.
Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу обсудили также вопрос размещения российских пограничников на армяно-азербайджанской границе Сюникской и Гегаркуникской областей Армении.
Стороны коснулись хода миссии, осуществляемой миротворческим контингентом Российской Федерации в Республике Арцах, армяно-российского сотрудничества в оборонной сфере, а также ряда вопросов, касающихся региональных проблем.