Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը
ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը հունիսի 16-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:ՀՀ ՊՆ-ն տեղեկացնում է, որ ռազմավարական դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրության հանգուցալուծման ուղիները։ Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է, որ հայկական կողմը հարգանքով է վերաբերում գործընկեր պետությունների և կառույցների՝ խնդիրը խաղաղ կարգավորելու կոչերին, հավելելով, որ հայկական կողմի դիրքորոշումն անփոփոխ է. Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչները պետք է առանց որևէ նախապայմանի լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային հատվածներում ՀՀ ԶՈՒ հետ համատեղ ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը։
Անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքին, պաշտպանական ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցերի։

On June 16, a telephone conversation took place between Caretaker Minister of Defense of Armenia Vagharshak Harutyunyan and the Russian Defense Minister, Sergei Shoigu, the Armenian defense ministry reports.
Armenian, Russian defense ministers discuss Armenia-Azerbaijan border situation
STEPANAKERT, JUNE 17, ARTSAKHPRESSThey discussed the ways of solving the current situation on the Armenian-Azerbaijani border.
Vagharshak Harutyunyan stated that the Armenian side respects the calls of partner states and organizations to solve the issue peacefully, adding that the position of the Armenian side is unchanged: the representatives of the armed forces of Azerbaijan must leave Armenia’s sovereign territories without any precondition.
The two defense ministers also discussed the issue of the deployment of Russian border guards together with the Armenian Armed Forces in border areas of Armenia’s Syunik and Gegharkunik provinces.
During the phone talk they also touched upon the process of the Russian peacekeeping mission in Artsakh, the Armenian-Russian cooperation in the defense field, as well as a number of regional issues.