Բոլոր ռազմագերիները պետք է անհապաղ հայրենադարձվեն. Նիդերլանդները շարունակելու է հարցի բարձրաձայնումը
Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հունիսի 16-ին նիստի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, խորհրդարանականների և ԱԳ նախարար Սիգրիդ Կաախի միջև մանրամասն քննարկում է ծավալվել Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի և հետագա զարգացումների շուրջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վերոնշյալ քննարկման ընթացքում Նիդերլանդների տարբեր քաղաքական ուժեր ներկայացնող պատգամավորները ԱԳ նախարարին ուղղել են տասնյակ հարցեր ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքների, ԵՄ-Ադրբեջան համագործակցությունը դադարեցնելու, Ադրբեջանի ղեկավարության նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու, ագրեսիայի հետևանքները վերացնելու, Թուրքիայի սադրիչ դերակատարման և համանման այլ թեմաների վերաբերյալ։
Նիստից առաջ Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Սիգրիդ Կաախը 4 էջանոց նամակ էր ուղղել խորհրդարանին (ի կատարումն նախորդ քննարկման ստանձնած պարտավորության), որում անդրադարձ է կատարել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի պատմությանը, կարգավորման գործընթացին, Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիային, ինչպես նաև հետպատերազմական զարգացումներին և հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությանը։
Մասնավորապես, խորհրդարանին ուղղված նամակում Սիգրիդ Կաախը վերահաստատել է Նիդերլանդների դիրքորոշումը միջազգային միասնական գործողությամբ նպաստելու հակամարտության վերջնական կարգավորմանը՝ հավելելով, որ Նիդերլանդները մտադիր է այսուհետ ևս շարունակել ԵՄ և ԵԱՀԿ շրջանակներում տարվող աշխատանքները։ Բացի այդ, Սիգրիդ Կաախը վերահաստատել է նիդերլանդական կողմի այն դիրքորոշումը, համաձայն որի «բոլոր ռազմագերիները պետք է անհապաղ հայրենադարձվեն»՝ մասնավորեցնելով, որ Նիդերլանդները շարունակելու է սույն հարցի բարձրաձայնումը։
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը նամակում նաև անդրադարձ է կատարել այսպես կոչված «Ռազմական ավարի պուրակի» բացմանը, նշելով, որ նման քայլերը «թշնամանք են հրահրում»: Սիգրիդ Կաախը վերահաստատել է մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը և շեշտել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության գործուղումը տարածաշրջան, ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվություն ենթարկելու անհրաժեշտությունը, անդրադարձ կատարել հակամարտության արդյունքում տուժածներին հումանիտար օգնության հատկացման հարցին և սահմանազատման ու վստահության վերականգնման հարցերում ԵՄ հնարավոր աջակցությանը։

Все военнопленные должны быть немедленно возвращены: Нидерланды продолжат озвучивать этот вопрос
На заседании комиссии по внешним отношениям Парламента Нидерландов 16 июня, в числе других вопросов, между парламентариями и министром иностранных дел Сигрид Кааг развернулась детальная дискуссия вокруг азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха и ее дальнейших развитий.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 июня, АРЦАХПРЕСС- В ходе обсуждения депутаты, представляющие различные политические силы Нидерландов, задали главе МИД десятки вопросов о последствиях азербайджано-турецкой агрессии, прекращении сотрудничества ЕС-Азербайджан, введении санкций в отношении руководства Азербайджана, ликвидации последствий агрессии, провокационной роли Турции и о других подобных темах.
До заседания министр иностранных дел Нидерландов Сигрид Кааг, выполняя обязательства, взятые в ходе предыдущей дискуссии, направила в парламент 4-страничное письмо. В нем она обратилась к истории карабахского конфликта, к процессу урегулирования, к агрессии, развязанной против Республики Арцах, а также послевоенных событий.
В частности, в письме в парламент Сигрид Кааг подтвердила позицию Нидерландов в продвижении вопроса окончательного урегулирования конфликта путем совместных международных действий, добавив, что Нидерланды намерены продолжать свою работу в ЕС и в ОБСЕ. Кроме того, Сигрид Кааг подтвердила позицию голландской стороны, согласно которой все военнопленные должны быть немедленно возвращены, подчеркнув, что Нидерланды и впредь будут поднимать этот вопрос.
В письме Сигрид Кааг также упомянула и открытие так называемого «парка трофеев», отметив, что такие шаги провоцируют враждебность. Сигрид Кааг подтвердила важность сохранения культурного наследия, подчеркнув необходимость визита миссии ЮНЕСКО в регион, привлечения к ответственности виновных в военных преступлениях и оказания гуманитарной помощи пострадавшим от конфликта, а также возможной помощи ЕС в вопросе демаркации границ и в укреплении доверия.