Վիլնյուսում բացվել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես
Լիտվայի Ցեղասպանության զոհերի թանգարանում մարտի 16-ին պաշտոնապես բացվել է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ցուցանմուշները տրամադրվել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից: ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Դանգուտե Միկուտիենեն, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամ, Լիտվայի Սեյմասի Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Դալիա Կոուդիտեն, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավարի տեղակալ Ալգիս Կաշետան, Ցեղասպանության զոհերի թանգարանի տնօրեն Թերեզե Բիրուտե Բուրաուսկայտեն, ինչպես նաեւ Լիտվայի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ, պատմաբաններ:
ԱԺ փոխնախագահն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է, որ ցուցահանդեսի անցկացումն ուղղված չէ որեւէ երկրի, այդ թվում՝ Թուրքիայի դեմ, այլ անցկացվում է հանուն պատմական արդարության վերականգնման եւ ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման:
Նա հավելել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է. մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց միայն այն պատճառով, որ հայ էր: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ սա ռասիզմի եւ այլատյացության դասական օրինակ է: Նա արձանագրել է, որ ցուցահանդեսում ներկայացված է եվրոպական մամուլի արձագանքը, որը Հայոց ցեղասպանության եղելության վկայությունն է:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ քաղաքակիրթ հանրությունը պետք է դատապարտի մարդկության դեմ կատարված այդ ոճրագործությունը եւ հանուն արդարության թույլ չտա, որ ոճրագործները մնան անպատիժ, իսկ ցեղասպանության իրավահաջորդները՝ անհատույց:

Armenian Genocide exhibition opens in Vilnius
An exhibition, entitled “Armenian Genocide Coverage on Front Pages of World Press,” officially opened Monday at the Lithuanian Museum of Genocide Victims.
STEPANAKERT, MARCH 17, ARTSAKHPRESS: The exhibits being displayed at the event are provided by the Armenian Genocide Museum-Institute in the Armenian capital city of Yerevan.
Armenian National Assembly (NA) Vice President Eduard Sharmazanov—who also heads the NA Armenia-Latvia, Lithuania and Estonia Parliamentary Friendship Group—, and the Ambassador of Armenia to the Baltic states, Ara Ayvazian, were among those who delivered opening remarks at the event.
In his remarks, the Armenian parliament deputy chairman noted that this exhibition is not directed against any country, and it is held for the sake of restoring historical justice and international recognition and condemnation of genocides.
Sharmazanov added that the Armenian Genocide is the first genocide of the 20th century, and 1.5 million people were killed just for being Armenian. In his words, this is a classic example of racism and xenophobia.
He also recorded that this exhibition presents the respective European press reaction, which is evidence to the occurrence of this tragedy.
In addition, the NA vice speaker noted that the civilized world should condemn this crime against humanity, and not allow, in the name of justice, the perpetrators to go unpunished and the descendants of the genocide victims, without reparations.