Նախագահ Հարությունյանը Եռաբլուրում մասնակցել է Արցախի հերոս Դավիթ Առուշանյանի հուղարկավորությանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 24-ին Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում մասնակցել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանն արժանացած՝ պաշտպանության բանակի N զորամասի մոտոհրաձգային գումարտակի հրամանատար, մայոր Դավիթ Նիկոլայի Առուշանյանի հուղարկավորության արարողությանը և հանգուցյալի հարազատներին հանձնել «Ոսկե արծիվ» շքանշանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից՝ Դավիթ Առուշանյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում Հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար: Նա Պաշտպանության բանակի շարքերում ծառայել է 2006 թ.-ից: Զբաղեցրած պաշտոններում բարձր մակարդակով կազմակերպել և իրականացրել է իր վրա դրված մարտական խնդիրները: Դ. Առուշանյանն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել 2016 թ. ապրիլին և 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների ժամանակ:
Պատերազմական գործողությունների ընթացքում արիաբար մարտնչելով բազմակի անգամ գերազանցող թշնամու ուժերի դեմ՝ Դավիթ Առուշանյանը ոչնչացրել է հակառակորդի մեծ քանակությամբ ռազմական տեխնիկա և հասցրել նրան կենդանի ուժի մեծաթիվ կորուստներ: Նույնիսկ վիրավոր վիճակում նա փայլուն ու անձնվիրաբար կատարել է իր առջև դրված մարտական խնդիրը, մխրճվել հակառակորդի զորքերի մեջ և կյանքի գնով պաշտպանել հայրենիքի սահմանները: Իր հերոսական գործողություններով նա կարողացել է կասեցնել թշնամու առաջխաղացումը դեպի հայկական դիրքեր:

Президент Арутюнян в Ераблуре принял участие в похоронах Героя Арцаха Давида Арушаняна
24 мая президент Республики Арцах Араик Арутюнян в военном пантеоне "Ераблур" принял участие в похоронах командира мотострелкового батальона Н-ской воинской части Армии обороны Давида Николаевича Арушаняна, удостоенного высшего звания «Герой Арцаха», и вручил родным покойного орден «Золотой орел».
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах - Давид Арушанян посмертно удостоен высшего звания «Герой Арцаха» за исключительные заслуги перед Республикой Арцах, проявленную храбрость и личную отвагу. Он служил в рядах Армии обороны с 2006 года. На занимаемых должностях он организовывал и осуществлял на высоком уровне поставленные перед ним боевые задачи. Д.Арушанян принял активное участие в военных действиях, развязанных Азербайджаном против Республики Арцах в апреле 2016 года и 27 сентября 2020 года.
Отважно сражаясь в ходе боевых действий против превосходящих в несколько раз сил противника, Давид Арушанян уничтожил большое количество военной техники врага и нанес ему многочисленные потери в живой силе. Даже будучи раненным, он блестяще и самоотверженно выполнял поставленные перед ним боевые задачи, вторгся в войска противника и ценой жизни защитил границы родины. Своими героическими поступками он сумел пресечь продвижение врага к армянским позициям.