Աշան համայնքը պատրաստ է նոր վերաբնակիչներ ընդունելու. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Աշան համայնքի ղեկավար Արմեն Բալասանյանը՝ նշելով, որ այս պահին իրականացվում են տների վերանորոգման աշխատանքներ:
Նրա խոսքով՝ պատերազմից հետո Աշանում վերաբնակություն է հաստատել 5 ընտանիք՝ Շուշիից, Հադրութի շրջանից և Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն համայնքից:
«Գյուղի բնակչությունը հիմնականում զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ և անասնապահությամբ: Գյուղացիները կատարել են 434 հա աշնանացան, այդ թվում՝ 276 հա գարի և 156 հա ցորեն, ինչպես նաև 12 հա գարնանացան, որից 4,7 հա գարի, 6 հա ցորեն, 1 հա կարտոֆիլ և 0,3 հա այլ բանջարաբոստանային կուլտուրաներ»,- ավելացրել է գյուղապետը:
Ըստ Ա. Բալասանյանի՝ գյուղն ունի բուժկետ, հանդիսությունների սրահ, համայնքապետարան, դպրոց, որտեղ սովորում է 73 աշակերտ, մանկապարտեզ, որտեղ հաճախում է 26 երեխա: Աշանում ջուրը շուրջօրյա է, կա գազ, էլեկտրականություն, հասանելի է համացանցը, գյուղամիջյան ճանապարհները փոքր-ինչ վերանորոգման կարիք ունեն. ծրագրով նախատեսված է, որ պետք է ասֆալտապատում իրականացվի, սակայն ժամկետներ հստակ չկան։ Ա. Բալասանյանը տեղեկացրել է, որ վերջին շրջանում գյուղի մանկապարտեզը վերակառուցել են՝ ԱՀ պետբյուջեի և բարերարների միջոցներով, սակայն այս պահի դրությամբ բանվորներին տրամադրելիք 200 հազար դրամի պակասություն կա:
«Պատերազմի ընթացքում արտերկրում ապրող մեր համագյուղացիները գումարներ են փոխանցել՝ գյուղացիների հոգսերը թեթևացնելու համար: Քանի որ այդ գումարները դեռ չեն օգտագործվել, ավագանու որոշմամբ՝ նախատեսվում է հիմնադրամ բացել, և այդ գումարներով Արցախյան բոլոր պատերազմների հետևանքով զոհվածների գերեզմանները կարգի բերել, ինչպես նաև նրանց հիշատակին կանգնեցված հուշաքարը վերանորոգել և հուշաղբյուր կառուցել: Այս պահին փաստաթղթային որոշ խնդիրներ կան, ուստի գյուղացիների առաջարկով այդ գումարն ամբողջովին կփոխանցվի մեր համագյուղացի մայոր Լենդրուշ Նորայրի Խաչատրյանի ընտանիքին՝ բուժման ծախսերը հոգալու նպատակով: Կխնդրեի բոլոր բարի մարդկանց, իրենց աջակցությունը ցուցաբերել երիտասարդ Լենդրուշի կյանքը փրկելու համար: Շնորհակալություն ենք հայտնում նաև բոլոր այն քաղաքացիներին, ինչպես նաև նրա նախկին զինծառայողներին, ովքեր մեծ ներդրում են ունենում հայրենիքի նվիրյալի կյանքը փրկելու գործում: Արցախյան քառասունչորսօրյա պատերազմի ընթացքում գյուղը հինգ զոհ է տվել. վերջերս նրանց հիշատակին գյուղի մանկապարտեզի տարածքում բացվել է հուշատախտակ»,- մանրամասնել է գյուղապետը:

Община Ашан готова принять новосёлов: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 11 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Ашан Армен Баласанян, , отметив, что в настоящее время в домах ведутся ремонтные работы.
По его словам, после войны в Ашане поселились 5 семей из Шуши, Гадрутского района и общины Вазгенашен Мартунинского района.
«Жители села в основном занимаются сельскохозяйством, животноводством. Сельчане посеяли озимые на 434 га, в том числе 276 га ячменя и 156 га пшеницы, а также  весенние посевы на 12 га, из них 4,7 га - ячменя, 6 га - пшеницы, 1 га картофеля и 0,3 га других овощных культур », - добавил глава общины.
По словам А.  Баласаняна, в селе есть медпункт, общественный зал, муниципалитет, школа, где учаться 73 ученика и детский сад, куда посещают 26 детей. В Ашане вода круглосуточная, есть газ, электричество, интернет, проселочные дороги нуждаются в небольшом ремонте. По предусмотренной программе должны асфальтировать, но четких сроков нет. А. Баласанян сообщил, что сельский детский сад недавно был отремонтирован при финансировании из госбюджета Арцаха и  благотворителей, но на данный момент не хватает 200 тысяч драмов для предоставления работникам.
«Во время войны наши односельчане, живущие за границей, переводили деньги, чтобы облегчить заботы сельчан. Поскольку деньги еще не использованы, по решению совета старейшин планируется открыть фонд, на эти деньги привести в порядок могилы погибших всех Арцахских войн, а также отремонтировать памятник, установленный в память о погибших, построить мемориальный фонтан.
На данный момент существуют проблемы с оформлением документов, поэтому по предложению жителей села деньги будут полностью переданы семье нашего односельчанина майора Лендруша Норайровича Хачатряна для покрытия расходов на лечение. Прошу всех  добрых людей предоставить  свою поддержку, чтобы спасти жизнь юному Лендрушу. Мы благодарим всех граждан, а также его бывших военнослужащих, внесших большой вклад в спасение жизни подвижника Отечества. Во время 44-дневной войны в Арцахе из села погибли пять человек. В их память в детском саду села недавно открыли мемориальную доску », - сказал глава села.