Կիևում մեկնարկել է Բլինկեն-Զելենսկի հանդիպումը
Այսօր՝ մայիսի 6-ին, Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևում մեկնարկել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հանդիպումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը:
Հանդիպման ընթացքում Բլինկենը կվերահաստատի ԱՄՆ աջակցությունն Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը՝ ռուսական ագրեսիայի պայմաններում:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան տեղեկացրել է, որ հանդիպում է անցկացնում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հետ և նշել վերջինիս Կիև կատարած այցի կարևորությունը:
«Կարևոր է, որ իմ գործընկեր և ընկեր Էնթոնի Բլինկենն իր առաջին այցը Եվրոպայի այս հատված կատարել է հենց Ուկրաինա: Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի՝ որպես Կենտրոնական Եվրոպայի և Սև ծովի ժողովրդավար դաշնակիցների համագործակցության ամրապնդումը ներդրում է անվտանգության ապահովման գործում և մեր պետությունների և ողջ եվրաատլանտյան տարածքի հաջողությունն է»-գրել է Կուլեբան իր թվիթերյան էջում:
Հինգշաբթի Բլինկենը սկսում է Կիև երկօրյա այցի պաշտոնական մասը, որտեղ նա հանդիպում է ունենալու  նաև վարչապետ Դենիս Շմիգալի հետ:

В Киеве началась встреча Зеленского и Блинкена
Встреча президента Украины Владимира Зеленского и госсекретаря США Энтони Блинкена началась в Киеве.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает пресс-служба главы государства, сообщает Tert.am со ссылкой на РИА Новости.
Блинкен в четверг начинает официальную часть своего двухдневного визита в Киев, где встретится с руководством страны.
"Для меня лично и для Украины очень приятно и это честь - принимать делегацию Соединенных Штатов Америки, нашего стратегического партнера, на таком высоком уровне. Это очень важно прежде всего для украинского народа, для нашей независимости и суверенитета, который, начиная с 2014 года, США поддерживают, и мы благодарны вам за эту поддержку", - сказал Зеленский, приветствуя Блинкена в Киеве. Его слова приводит пресс-служба главы государства в четверг.