Փայլանը հայց է ներկայացրել իր նկատմամբ սպառնալիքներ հնչեցրած թուրք պատգամավորի դեմ
Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը դատախազություն հայց է ներկայացրել անկուսակցական պատգամավոր Ումիթ Օզդաղի դեմ, ով Փայլանի ապրիլքսանչորսյան հայտարարության առնչությամբ ազգայնական հայտարարություն էր արել ու սպառնացել էր նրան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փայլանը թվիթերյան գրառման մեջ ապրիլի 24-ին նշել էր. «106 տարի անց քայլում ենք Ցեղասպանության ճարտարապետ Թալեաթ փաշայի անունը կրող պողոտաներով: Մեր երեխաները հաճախում են Թալեաթ փաշայի անունը կրող դպրոցներ: Պատկերացրեք, եթե Գերմանիայում այսօր լինեին Հիտլերի անվան պողոտաներ, երեխաները սովորեին Հիտլերի անվան դպրոցներում, ինչպիսի՞ն կլիներ Գերմանիան այդ ժամանակ: Ահա այդպիսի Թուրքիայում ենք ապրում»:
Ի պատասխան Փայլանի գրառման՝ Ստամբուլից ընտրված անկախ պատգամավոր Օզդաղը նրան անվանել է «անկիրթ» և «սադրիչ»: «Եթե գոհ չես, գնա գրողի ծոցը: Թալեաթ փաշան արտաքսել է ոչ թե հայրենասեր, այլ քեզ նման թիկունքից հարվածող հայերին: Դու էլ, երբ ժամանակը գա, ապրելու ես և պետք է ապրես Թալեաթ փաշայի նույն փորձառությունը»,- «Թվիթեր»-ում, ի պատասխան Փայլանի, գրել է ազգայնական պատգամավորը:
Փայլանն ազգայնական պատգամավորին մեղադրել է «հանցագործության դրդելու», «ժողովրդի մեջ թշնամանք սերմանելու», «վիրավորելու և սպառնալու» մեջ: «Փոքրամասնությունների դեմ բռնության կոչերը ճանապարհ են հարթում ատելության հանցագործությունների համար: Խտրականություն ու ատելություն պարունակող խոսքերը չպետք է անպատիժ մնան»,- նշել է նա:

Пайлан подал иск против пригрозившего ему турецкого депутата
Депутат турецкого парламента от прокурдской Демократической партии Гаро Пайлан подал в прокуратуру иск против беспартийного депутата Умита Оздага, который в связи с апрельским заявлением Пайлана выступил с националистическим заявлением и пригрозил ему.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 апреля, АРЦАХПРЕСС- Ранее Пайлан в своем аккаунте в Twitter 24 апреля отметил: «Прошло 106 лет, мы ходим по улицам, носящим имя архитектора геноцида Талаата-паши. Наши дети ходят в школы имени Талаата-паши. Представьте себе, чтобы в Германии сегодня были бы проспекты имени Гитлера и дети ходили бы в гитлеровские школы, какой была бы Германия? Вот как мы живем в Турции».
В ответ на пост Пайлана независимый депутат от Стамбула Оздаг назвал его «необразованным» и «провокатором». «Если ты не доволен, то убирайся к черту. Талаат-паша депортировал не армян- патриотов, а армян, таких как ты, которые били нас в спину. Придет время, и ты переживешь испутание Талаат-паши», — написал националистический депутат в Twitter.
Пайлан обвинил депутата-националиста в «подстрекательстве к преступлению», в «насаждении вражды в народе», в «оскорблении и в угрозах». «Призывы к насилию в отношении меньшинств открывают дорогу преступлениям на почве ненависти. Дискриминационные и ненавистные слова не должны оставаться безнаказанными», — сказал он.