Բայդենի ուղերձում բացի Ցեղասպանություն եզրույթից կար նաեւ այլ կարեւոր անվան օգտագործում. Շահան Գանտահարյան
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ապրիլքսանչորսյան ուղերձը բազմաթիվ հանգամանքներով դիտարժան է եւ կարող է նոր ելակետ ապահովել մեր հատուցման խնդիրների իրավական միջազգայնացման հետագա գործընթացին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան նման կարծիք հայտնեց Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
«Նախագահի ուղերձում կարծում եմ տեղ է գտել մի կարեւոր ձեւակերպում, որ ուշագրավ է եւ նախանշում է ԱՄՆ արտաքին քաքականության հեռակա ուղղությունները։ ԱՄՆ նախագահը, նկարագրելով 1915-ին ապրիլի 24-ին օսմանյան իշխանությունների կողմից հայ մտավորականության ձերբակալությունը իբրեւ գործողությունների վայր օգտագործել է «Կոստանդնուպոլիս» անվանումը։ Ստամբուլը իր պատմական անունով կոչելը իր հերթին հստակ ուղերձ ունի․ սա ուղերձին ապահովում է կարեւոր ուղենիշ՝ Վաշինգտոն-Անկարա հարաբերությունների առումով նոր վեկտորի»,- ասաց Գանտահարյանը։
Նրա խոսքով՝ Կոստանդնուպոլիս անվան հիշատակումը կանհանգստացնի պաշտոնական Անկարայի ղեկավարներին։ «Սա արդեն Թուրքիայի ամենահիմնական քաղաքներից մեկի ոչ թուրքական լինելու մասին պաշտոնական բարձրաձայնում է Վաշինգտոնի կողմից։ Սա նախաբանային հանգամանք կարող է ունենալ նաեւ այն առումով, որ Վաշինգտոնը տարբեր առիթներին հիշի, որ Կոստանդնուպոլիսի նման այլ քաղաքներ եւ տարածքներ եւս ոչ թուրքապատկան են։ Իսկ դա քաղաքական տրամանությամբ խոսում է  ամերիկյան դիվանագիտական զինանոցում նոր խաղաթղթի գրանցման մասին»,- նշեց Գանտահարյանը։

Помимо термина «геноцид», в послании Байдена использовалось еще одно важное название: Шаан Гантаарян
Послание президента США Джо Байдена 24 апреля по многочисленным обстоятельствам зрелищно и может обеспечить новую отправную точку для дальнейшего процесса правовой интернационализации проблем нашей компенсации.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля, АРЦАХПРЕСС- Такое мнение в ответ на вопрос «Арменпресс» выразил главный редактор ливанской газеты “Аздак” Шаан Гантаарян.
«Я думаю, что послание президента содержит важную формулировку, которая примечательна и очерчивает перспективные направления внешней политики США. Описывая арест армянской интеллигенции властями Османской империи 24 апреля 1915 года, президент США, как место действий, использовал название «Константинополь». В свою очередь, название Стамбула его историческим именем несет в себе четкий посыл․ Это является важным ориентиром для сообщения – новым вектором в отношениях Вашингтона и Анкары», – сказал Кантахарян.
По его словам, упоминание названия Константинополя вызовет беспокойство руководителей официальной Анкары. «Это официальное заявление Вашингтона о том, что один из важнейших городов Турции – нетурецкий. Это также может иметь преамбулу в том смысле, что Вашингтон неоднократно вспоминал, что и другие города и территории, такие, как Константинополь, не являются турецкими. Это по политической логикой говорит о регистрации новой игральной карты в американском дипломатическом арсенале», – сказал Гантаарян.