Արցախի պետնախարարը չի բացառում, որ պետբյուջեի ցուցանիշները կգերազանցեն ծրագրվածից
Արցախում բազմաթիվ տնտեսվարող սուբյեկտներ, որոնք դադարեցրել էին գործունեությունը, աստիճանաբար վերսկսում են այն, և այդ միտումը շարունակվելու դեպքում, կանխատեսվում է պետական բյուջեի եկամուտների ավելացում և նույնիսկ ծրագրված ցուցանիշի գերազանցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արցախի պետական նախարար, ֆինանսերի նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ ավելացնելով, որ Արցախի Հանրապետությունում ՀՆԱ-ի ցուցանիշը 2020 թվականին կազմել է 270 միլիարդ 900 միլիոն դրամ` հանգեցնելով 22,4 տոկոս անկման:
«Ըստ կանխատեսումների` համախառն ներքին արդյունքը 2021 թվականին կկազմի 206 միլիարդ 500 միլիոն դրամ` հանգեցնելով շուրջ 25,3 տոկոս տնտեսական անկման:
Հաշվի առնելով պատերազմական գործողությունների հետևանքներն ու օրենսդրական փոփոխությունները՝ պետական բյուջե մուտքագրվող հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը նախատեսվել են 17 միլիարդ դրամի չափով, ինչը կազմում է նախորդ տարվա փաստացի մուտքերի 35,6 տոկոսը:Գործարարների մոտ առաջացած խնդիրների համապարփակ կարգավորման և գործարարության համար առավել բարենպաստ հարկային դաշտի ձևավորման նպատակով իրականացվել են օրենսդրական փոփոխություններ` մեծաքանակ արտոնությունների սահմանմամբ, որի հետևանքով 2021 թվականին ակնկալվում է 8,1 մլրդ դրամի պակաս մուտքեր` նախորդ տարվա համեմատ»,-մանրամասնեց պետնախարարը՝ նշելով, որ պատերազմական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց հետևանքով պայմանավորված՝ բիզնեսը մեծ կորուստներ կրել է, ինչը բացասաբար է անդրադառնում վճարվելիք հարկերի չափի վրա:
Պետական բյուջեի եկամուտների նվազեցումը պայմանավորված է նաև Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում նախկինում գործունեություն ծավալող տնտեսվարողների գործունեության դադարեցմամբ: Անդրադառնալով տնտեսության ու արտադրական հնարավորությունների վերականգնման հարցին՝ Գրիգորի Մարտիրոսյանը նշեց, որ հնարավորություններ առկա են, սակայն քիչ են, քանի որ կորստի չափերը բավականին մեծ են: «Նախապատերազմյան Արցախը էլեկտրաէներգիայի արտադրության տեսակետից ինքնաբավ էր: Գործող 32 ՀԷԿ-երի մեծ մասը մնացել է բռնազավթված տարածքներում:
Այդ տարածքներում են մնացել նաև մետաղական և ոչ մետաղական հանքերի, մշակող արդյունաբերական հզորությունների մի մասը: Կաշենի հանքավայրը դեռևս աշխատում է շատ փոքր արտադրական հզորությամբ :
Կորցրել ենք վարելահողերի մոտ 75 տոկոսը, արոտների 85 տոկոսը, պտղատու այգիների զգալի մասը, ոռոգովի տարածքների մոտ 90 տոկոսը: Մեծ կորուստներ ենք ունեցել նաև անասնապահության ոլորտում. անասնագլխաքանակը կրճատվել է ավելի քան 50 տոկոսով»,-ասաց Արցախի Հանրապետության պետնախարարը՝հավելելով, որ ներկայում հրամայականն է փոքրածավալ արտադրական հզորությունները զարգացնելն ու աշխատանքի արտադրողականությունը բարձրացնելը` նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ ապահովելով որակական բարձր մակարդակ։ Ըստ Մարտիրոսյանի՝ այդ ամենը պահանջում է մեծածավալ ներդրումներ, իսկ կառավարության քայլերը՝ այսուհետ առավել ևս, ուղղված կլինեն ներդրումային դաշտի բարելավման միջոցառումների իրականացմանը:

Госминистр Арцаха не исключает, что доходы госбюджета превысят запланированные показатели
Многие хозяйствующие субъекты в Арцахе, которые прекратили свою деятельность, постепенно возобновляют ее, и если эта тенденция сохранится, ожидается, что доходы госбюджета увеличатся, даже превысив запланированный показатель.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом  в беседе с «Арцахпресс» сообщил госминистр, министр финансов Григорий Мартиросян, добавив, что индекс ВВП в Республике Арцах в 2020 году составил 270 млрд 900 млн драмов, что привело к снижению на 22,4%.
«Согласно прогнозам, валовой внутренний продукт в 2021 году составит 206 млрд 500 млн драмов, что приведет к спаду экономики примерно на 25,3%.
С учетом последствий военных действий и изменений законодательства, налоговые поступления в госбюджет, госпошлины прогнозируются в размере 17 млрд драмов, что составляет 35,6% от фактических доходов прошлого года.
«Для комплексного решения задач, стоящих перед бизнесменами, для создания более благоприятного налогового поля для бизнеса,  внесены изменения в законодательство, в результате чего ожидается снижение доходов на 8,1 млрд драмов в 2021 году по сравнению с предыдущим годом», - сказал госминистр, подчеркнув, что бизнес понес большие убытки в результате боевых действий, а также их последствий, что отрицательно сказывается на сумме налогов, подлежащих уплате.
Снижение доходов госбюджета обусловлено также прекращением деятельности предприятий, ранее действующих на оккупированных Азербайджаном территориях. Касаясь вопроса восстановления экономики и производственных возможностей, Григорий Мартиросян отметил, что возможности есть, но их мало, так как размер потерь достаточно велик. «Довоенный Арцах был самодостаточным в плане производства электроэнергии. Большинство из существующих 32 ГЭС остались на оккупированных территориях.
На этих территориях остаются некоторые рудники по добыче металлов и неметаллов, а также часть промышленных перерабатывающих мощностей. Кашенский рудник все еще работает с очень небольшой производственной мощностью.
Мы потеряли около 75% пашни, 85% пастбищ, большую часть садов, около 90% площадей орошаемых земель. У нас большие потери в области животноводства. «Поголовье скота сократилось более чем на 50%», - сказал госминистр Республики Арцах, добавив, что в настоящее время необходимо развивать мелкие производственные мощности и повышать производительность труда, обеспечивая высокий уровень качества за счет внедрения новых технологий. По словам Мартиросяна, все это требует масштабных вложений, и шаги правительства отныне будут в большей степени направлены на реализацию мер по улучшению инвестиционного поля.