Նուբար Աֆեյանի ընկերությունը գիտնականների հետ աշխատում է կորոնավիրուսի նոր շտամի դեմ պատվաստանյութի վրա
Նուբար Աֆեյանի Moderna ընկերությունը երեկ հայտարարել է, որ ԱՄՆ կառավարության գիտնականների հետ միասին աշխատում է կորոնավիրուսի նոր շտամի դեմ փորձարարական պատվաստանյութի վրա եւ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի արտադրության իր գլոբալ նպատակը մեծացրել է այս տարի մինչեւ 100 մլն դեղաչափ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ամերիկյան բիոտեխնոլոգիական ընկերությունն արտադրել է կորոնավիրուսի նոր շտամի դեմ պատվաստանյութի համար հումք, որն առաջին անգամ հայտնաբերվել է ՀԱՀ-ում եւ կարող է ավելի կայուն լինել գոյություն ունեցող պատվաստանյութերի նկատմամբ, նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ընկերությունը պատվաստանյութն ուղարկել է ԱՄՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտներ, որոնք օգնել են մշակել արդեն գոյություն ունեցող Moderna-ի պատվաստանյութը, լրացուցիչ ուսումնասիրության համար, փոխանցում է news.am-ը:
Moderna-ն մշակում է վիրուսի նոր շտամների դեմ պայքարի մի քանի հնարավոր մեթոդներ:
Դրանց է դասվում պատվաստման լրացուցիչ դեղամիջոցը, որն ուղղված է ներկայումս Հարավային Աֆրիկայում տարածված եւ ամբողջ աշխարհում տարածվող շտամի դեմ, պատվաստման համակցված տարբերակ, որն իրենից ներկայացնում է փորձարարական դեղամիջոցի հետ զուգակցված COVID-19-ի դեմ արդեն գոյություն ունեցող պատվաստանյութի ներարկում եւ լրացուցիչ պատվաստում՝ ի հավելումն ընթացիկ պատվաստանյութի, որը ներարկվում է երկու դեղաչափով, հայտնել են ընկերությունից:
Ընկերությունը կօգտագործի նաեւ իր փորձարարական պատվաստանյութը եւ համակցված պատվաստումը որպես կորոնավիրուսի դեմ առաջնային պատվաստանյութ՝ երկու դեղաչափ ներարկելով այն մարդկանց, ովքեր դեռ չեն պատվաստվել եւ չեն վարակվել:

Noubar Afeyan’s Moderna working with scientists on vaccine against new variant of coronavirus
Moderna Inc said on Wednesday it is working with US government scientists to study an experimental booster shot that targets a concerning new variant of the coronavirus, and has raised its global COVID-19 vaccine production goal for this year by 100 million doses, Reuters reported.
STEPANAKERT, FEBRUARY 25, ARTSAKHPRESS: The US biotech company has produced raw material for a booster shot aimed at addressing the virus variant first found in South Africa that may be more resistant to existing vaccines, it said. It has shipped the vaccine to the US National Institutes of Health, which helped develop Moderna's current vaccine, for additional study.
Moderna is experimenting with several potential ways to combat new variants of the virus.
They include an additional booster shot that targets the variant now prevalent in South Africa and spreading globally, a combined booster shot that mixes its current COVID-19 vaccine with the experimental shot, and an extra booster shot on top of its current two-dose vaccine, the company said.
It will also experiment with using its experimental shot and the combined shot as primary vaccinations against COVID-19, administering two-dose regimens for people who have not yet received a shot and have not been infected.