ՄԻՊ-ը հայ գերիների վերադարձի հարցով դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հունվարի 18-ին պաշտոնական նամակով դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին Ադրբեջանից գերիների վերադարձի ու նրանց իրավունքների պաշտպանության հարցով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Թաթոյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Նամակում այլ հարցերի թվում արձանագրված է, որ գերիների վերադարձը կամ ազատ արձակումը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների կամ մարդասիրական գործընթացի շրջանակում: Նամակը վերաբերում է ինչպես զինծառայողներին, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց:
Գերիների վերադարձը պետք է ապահովվի ռազմական գործողությունների դադարից անմիջապես հետո: Սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակն անելը ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949թ. երրորդ կոնվենցիան:
Ուստի, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետն ունի ինքնավար նշանակություն ու պետք է գործի բացառապես ինքնավար մեկնաբանությամբ: Այն որևէ պարագայում չի կարելի դիտարկել հայտարարության մյուս կետերի հետ կապի կամ կախվածության մեջ»,- գրել է Թաթոյանը:
ՄԻՊ-ի խոսքով`նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը պետք է կիրառվի ինչպես դրանից առաջ, այնպես էլ հետո առաջ եկած բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ առկա է պատերազմական գործողություններով պայմանավորված՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
«Սկզբունքային կարևորության հարց է այն, որ 64 հայ զինծառայող գերիների վերադարձը ձգձգվում է՝ իրավական գործընթացների չարաշահմամբ, նրանց արհեստականորեն տալով կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ, ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու կալանքի ձևով անազատության մեջ պահելը օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ Ադրբեջանում արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ու այլ կերպ ազատությունից զրկվածների ազատ արձակումը, չեն հայտնում գերիների իրական թիվը: Սա նույնպես մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջներին հակասում է, այն ոտնահարում է առաջին հերթին նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքները:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ նրանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 44 գերիների վերադարձին»,- գրել է Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ այս ամենը գերիների ընտանիքներին պատճառում է հոգեկան տառապանքներ, առաջացնում է լարվածություն հայ հասարակությունում:
«Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության համատեքստում, որը խրախուսում են երկրի իշխանություններն ու նույնիսկ մշակութային գործիչները (ուղարկվել է նաև այս հարցին նվիրված ու ապացույցների հիման վրա կազմված արտահերթ զեկույց)։
Ուստի, հաշվի առնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում ու այն, որ մեր հայրենակիցները գերեվարվել են Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում)՝ համանախագահների ուշադրությունը նամակով հրավիրվել է նշված ու մյուս բոլոր խնդիրների վրա՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը բացառելու հրատապ անհրաժեշտության հարց։
Տեղյակ եմ, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը նույնպես այս հարցն անընդհատ բարձրացնում է, այդ թվում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին, այդուհանդերձ, նկատի ունենալով հարցի հրատապությունն ու սկզբունքային կարևորությունը, առաջնորդվելով բացառապես մարդու իրավունքների պաշտպանության հրամայականով՝ ինքս նույնպես որոշեցի դիմել՝ ներկայացնելով ինքնուրույն դիտարկումների ու բողոքների քննության այն արդյունքները, որ արձանագրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ որպես Հայաստանի կառավարությունից անկախ գործող պաշտոնատար անձ, ով օժտված է մարդու իրավունքների պաշտպանության սահմանադրական մանդատով»,- եզրափակել է Թաթոյանը:

Ombudsman applies to OSCE Minsk Group Co-Chairs over return of Armenian POWs from Azerbaijan
Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan has sent an official letter today to the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office over the issue relating to the return of the Armenian prisoners of war from Azerbaijan and the protection of their rights.
STEPANAKERT, JANUARY 18, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Among other issues the letter also states that the return or release of POWs should be viewed exclusively within the framework of human rights or humanitarian process. The letter addresses both the captured servicemen and civilians.
The return of POWs should be ensured immediately after the end of the military operations. This is a universal demand of international action subject to automatic implementation. Doing the opposite violates the international demands of human rights and the international humanitarian law, including the third Geneva Convention of 1949.
Therefore, point 8th of the November 9 trilateral statement has an autonomous meaning and should act exclusively with an autonomous interpretation. It in no way can be viewed in connection or dependence with the remaining points of the statement”, the Ombudsman said on Facebook.
Tatoyan noted that the November 9 trilateral statement should be applied on all situations before and after it as long as there is an objective necessity for the protection of human rights and humanitarian process conditioned by the war operations.
“The fact that the return of 64 captured Armenian servicemen is delayed with the abuse of legal process is a very vital issue”, he said.
“The studies of the Ombudsman and the results of the investigation of complaints constantly affirm that Azerbaijan is artificially delaying the release of the Armenian POWs, is not announcing the real number of POWs. This also contradicts the international demands of human rights and violates firstly the rights of their family members.
Moreover, the evidence collected by the staff of the Ombudsman proves that their number is much more than confirmed by the Azerbaijani authorities. This relates also prior to the return of the 44 POWs”, Tatoyan said.
“Taking into account the humanitarian mandates of the OSCE Minsk Group and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and their role in the protection of human rights and the fact that our compatriots have been captured in Artsakh (Nagorno Karabakh), the letter has drawn the attention of the Co-Chairs to the aforementioned and all other issues, raising an urgent necessity for taking decisive measures to release the POWs and rule out the politicization of the issue”, he said.