Ինչ իրավիճակ է Բերձորում. քաղաքապետը մանրամասներ է ներկայացրել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին   «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանը: Նրա խոսքով ռուս խաղաղապահները երեկ  տեղեկացրել են, որ քաղաքում ոչ մի կողմի դրոշներ չպիտի լինեն: Ուստի Արցախի Հանրապետության դրոշը իջեցվել է:
«Այդուհանդերձ ռուս խաղաղապահները չեն հստակեցրել ադրբեջանական զինված ուժերը մուտք գործելո՞ւ են Բերձոր թե ոչ: Անվտանգության նկատառումներով հնարավոր է կանայք և երեխաները հեռացել են Բերձորից, սակայն շատերը մնացել են: Ինչ վերաբերում է երեկվանից շրջանառվող լուրերին թե 200 բնակիչ պետք է մնա քաղաքում որպես խաղաղապահներին սպասարկող անձնակազմ, ապա դրա մասին ես տեղեկություն չունեմ: Ամեն դեպքում այս պահին քաղաքում մնացած բնակիչներն ավելի շատ են, քան 200-ը: Անձամբ ես նույնպես Բերձորում եմ», -մանրամասնեց քաղաքապետը՝ հավելելով, որ մինչ այս պահը որևէ խնդիր չի եղել:
Բերձորում այժմ ռուս խաղաղապահներն են կանգնած, իսկ իրենք առայժմ սպասում են  իրադարձությունների հետագա ընթացքին:

Many of the residents of Berdzor are currently in the town, Mayor Narek Alexanyan told Armenpress amid a vague situation over the town’s fate.
Berdzor mayor presents details amid vague situation
STEPANAKERT, DECEMBER 1, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The Lachin corridor, linking Armenia with Artsakh, runs through Berdzor, which in turn is located in the Kashatagh province – which has come under Azeri control under the terms of the Karabakh armistice. But the fate of the town remains vague.
According to the mayor, the Russian peacekeepers told them yesterday that they have to lower the flag of Artsakh, and that the flag of neither side should be raised there.
“Nevertheless the Russian peacekeepers didn’t specify whether or not the Azeri armed forces would enter Berdzor. It’s possible that women and children have left the town due to safety concerns, but many have stayed. Regarding the rumors alleging that only 200 residents should remain in the town as service staff for the peacekeepers – I don’t have any information on this. Anyhow, right now the number of residents who stayed in Berdzor is a lot more than 200. I myself am in Berdzor,” the mayor said.
The Russian peacekeepers are now stationed in Berdzor, while the local residents are waiting for further developments.