Հայերը կանգնած են էքզիստենցիալ սպառնալիքի առջև. կատալոնացի քաղաքագետ Աբել Ռիուի հարցազրույցը
Սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի տարածքում սանձազերծված պատերազմը կատալոնացի քաղաքագետ Աբել Ռիուն համեմատում է անցկացնում 1915 թվականին հայերի հանդեպ տեղի ունեցած ցեղասպանության հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմբերիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ըստ քաղաքագետի 1915 թվականի ցեղասպանության ստվերը տարածվում է այսօր, և ճիշտ այնպես, ինչպես մեկ դար առաջ, նրանք թուրքերի ձեռքով բնաջնջվեցին Արևելյան Անատոլիայում, այսօր նրանք կարող են բնաջնջվել Արցախի տարածքից, ինչպես նաև՝ արմատախիլ կարվի ամբողջ պատմական և մշակութային ժառանգությունը տարածաշրջանում:
Աբել Ռիուն նշում է, որ մինչ այժմ մոտ 90.000 մարդ՝ այսինքն Արցախի բնակիչների 60% -ը, ստիպված են եղել լքել իրենց տները, ինչը իրական էթնիկական զտում կլինի, եթե նրանք չկարողանան վերադառնալ:
Քաղաքագետի հետ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև.
-Պարո՛ն Ռիու, պատերազմի այս օրերին Ադրբեջանը ցույց է տալիս իր քաղաքականության իրական դեմքը՝ անգամ ռազմական հանցագործություններ և խոշտանգումներ կատարելով խաղաղ բնակիչների շրջանում: Այս պայմաններում հնարավո՞ր է խոսել Ադրբեջանի կողմից Արցախի ինքնավարության և կարգավիճակի ճանաչման հարցի մասին:
-Ադրբեջանի կողմից ներկայիս հարձակումը հայերի կողմից ընկալվում է որպես նոր էքզիստենցիալ սպառնալիք իր ժողովրդի դեմ, և այդ հարձակման դեմ պայքարը գոյատևման համար մղված պայքար է: Սիմոն Մաղաքյանի և Սառա Փիքմանի հետազոտությունների համաձայն՝ վերջին տարիներին Ադրբեջանի, հատկապես Նախիջևանի շրջանի մի շարք տարածքներում գտնվող հայկական ժառանգության ոչնչացումը, այդ թվում՝ 89 եկեղեցի, 5480 խաչքար և 22 հազար 700 գերեզման, կասկածի տեղիք չի տալիս, թե ինչ կլինի, եթե Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը վերահսկվի Ադրբեջանի կողմից:
Ռամիլ Սաֆարովի դեպքը, ադրբեջանական զինվորականների կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները՝ ներառյալ խաղաղ բնակիչների և հայ մարտիկների սպանությունները սեպտեմբերի 27-ից ի վեր, վայրագությունները, ինչպես նաև խոշտանգումները, գլխատումները 2016 թ.-ի կարճատև պատերազմի ընթացքում վերահաստատում են այն փաստը, որ հայերը կանգնած են էքզիստենցիալ սպառնալիքի առջև: Մենք խոսում ենք էթնիկական ատելության մասին: Այս ամենը ապացուցում է, որ վերականգնողական անջատումը կամ անկախությունը կարող են դիտվել որպես բնակչությանը մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներից պաշտպանելու միակ միջոց:
-Իսկ ինչպե՞ս կգնահատեք այն փաստը, որ այսօր Ադրբեջանը պատերազմ է մղում Արցախի դեմ Թուրքիայի, Իսրայելի աջակցությամբ և նաև ահաբեկիչների ու վարձկանների անմիջական ներգրավմամբ:
-Ադրբեջանը այն կողմն էր, որն ուներ առավելագույն պատճառներ 1994 թ.-ի ստատուս քվոյից հետո դժգոհ մնալու համար: 1990-ականների պատերազմում նրա պարտությունը նշանակում էր ոչ միայն կորցնել վերահսկողությունը Ղարաբաղի, այլ նաև՝ հարակից յոթ շրջանների նկատմամբ: Այս իմաստով՝ վերջին տարիներին ամբողջ Լեռնային Ղարաբաղը «ազատագրելու» և Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականությունը» վերականգնելու կոչերը օգտագործվել են Իլհամ Ալիևի ավտորիտար ռեժիմի կողմից՝ քարոզչական տեսանկյունից: Նրանք փորձել են ուշադրությունը շեղել կոռուպցիայի, բռնաճնշումների և իշխանության չարաշահման դեպքերից՝ տարիներ շարունակ սնուցելով հակահայկական տրամադրությունները Ադրբեջանի բնակչության շրջանում:
Պատերազմը Ադրբեջանի համար ունի երկակի նպատակ. պատերազմն ինքնին՝ որպես տարածքային նվաճման միջոց, և միևնույն ժամանակ պատերազմ՝ որպես գործիք հայերին ճնշելու համար՝ նոր ենթադրական բանակցություններում զիջումներ կատարելու համար: Բայց դիրքորոշումներն այսօր ավելի հեռու են, քան երբևէ, կանխատեսումները հոռետեսական են, և բոլոր ցուցումները ցույց են տալիս, որ ռազմական գործողությունները չեն դադարի գոնե միջնաժամկետ հեռանկարում: Հաշվի առնելով մինչ այժմ զոհերի քանակը՝ մենք խոսում ենք մի իրավիճակի մասին, որը երկարաձգելու դեպքում կարող է հանգեցնել իրական հումանիտար աղետի, որն էլ կարող է սրվել թուրքական կամ ռուսական ռազմական ավելի մեծ ներգրավվածությամբ՝ առանց բացառելու Սիրիայի սցենարի կրկնությունը:
-Պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից վարձկան ահաբեկիչների ներթափանցումը Արցախի տարածք ենթադրում է այդ տարածքում միջազգային ահաբեկչության կիրառում, որի մասին խոսել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկը Հարությունյանը:
Ձեր կարծիքով՝ արդյո՞ք տարածաշրջանում ահաբեկիչների առկայությունը չի նշանակում Արցախ-Ադրբեջան հակամարտությունից դուրս միջազգային ահաբեկիչների կողմից լայնածավալ գործողությունների հնարավորությունների ստեղծում:
-Կարծում եմ՝ Մոսկվան իրավացի է, որ մտահոգությամբ է ընկալում ռազմական մակարդակով Թուրքիայի մուտքը մի տարածաշրջան, որը Ռուսաստանը համարում է իր ազդեցության գոտիներից մեկը, առավել ևս ՝ ջիհադիստների տեղակայումը Հյուսիսային Կովկասի մոտ, ինչպիսիք են Դաղստանը կամ Չեչնիան, որն ունի ողբերգական արձանագրություն ահաբեկչական ջիհադիստական գործունեության մասին և ինչ-որ պահի՝ կրկին բռնկվելու հնարավորություն: Սիրիայից բերված վարձկանների ներկայությունն իսկապես ապակայունացնող վտանգ ունի ինչպես Կովկասի ողջ տարածաշրջանի, այնպես էլ Իրանի համար:
-Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչն է խանգարում միջազգային հանրությանը ընդունել Արցախը որպես առանձին պետություն և ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը:
-Թուրքիան և Ադրբեջանը հզոր, ազդեցիկ պետություններ են՝ տնտեսական, ռազմական և էներգետիկ պատճառներով. գտնվում են Եվրոպայի և Ասիայի, Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի միջև ռազմավարական վայրերում, ընդհանուր ելք ունեն դեպի 5 ծով և ընդհանուր առմամբ՝ 90 միլիոն բնակչություն: Քիչ պետություններ կցանկանան հարաբերությունները վատացնել այս երկու երկրների հետ՝ ճանաչելով Արցախի անկախությունը: Բացի այդ, պետությունների տարածքային ամբողջականության հարցը միջազգային գործերում զգայուն և շատ նուրբ հարց է, քանի որ երկրները հակված են խուսափել ինքնորոշման իրավունքի վրա հիմնված դեպքերի դրական նախադեպերից, խուսափել դոմինոյի էֆեկտից, որն ի վերջո կարող է ազդել իրենց վրա:
-Տարբեր երկրներում քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, կազմակերպություններ, ազդեցիկ անհատներ այս օրերին հանդես են գալիս Արցախում տիրող իրավիճակը դատապարտող կոչերով, հայտարարություններով: Այդ ուժերը ինչքանո՞վ են ներկայացնում իրենց ներկայացրած երկրների քաղաքական հայացքները:
-Իսպանիայի դեպքում, ես կասեի մի քանի բացառություններով: Բասկերի և Կատալոնիայի խորհրդարանները՝ Կատալոնիայի ու Բասկերի երկրի անկախության կողմնակից կուսակցությունների և կազմակերպությունների հետ միասին, աջակցություն են հայտնել Արցախին և դատապարտել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան:
-Ի՞նչ եք կարծում դիվանագիտական խողովակներով հնարավո՞ր է հասնել հարցի կարգավորման վերջնական լուծման։
-Հաշվի առնելով մինչ այժմ Մինսկի խմբի անդամների միջնորդությամբ համաձայնեցված երեք զինադադարի ձախողումները՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից՝ Թուրքիայի աջակցությամբ դրանց խախտումները, դժվար է կանխատեսել առճակատումների կարճաժամկետ դադարեցում: Միայն Ադրբեջանի և Թուրքիայի վրա միջազգային մեծ ճնշումը՝ ներառյալ պատժամիջոցները և տնտեսական այլ միջոցներ, կարող են փոխել նրա ռազմատենչ դիրքորոշումը, բայց, ցավոք, դա կարծես շատ շուտով չի լինի: Այնուամենայնիվ, չի բացառվում տարածաշրջանում նոր ստատուս-քվոյի շուրջ համաձայնություն ձեռք բերելու համար Մոսկվա-Անկարա երկկողմ բանակցային դաշտի ինչ-որ պահի ակտիվացումը, ինչը կարող է հանգեցնել, որ հայերը ստիպված կլինեն փոխարենը հրաժարվել մի շարք տարածքներից:
Առաջարկություն, որը դժվար կլինի կյանքի կոչել՝ հաշվի առնելով երկու կողմերի դիրքորոշումները և Հայաստանի կողմից անհանգստությունը, որ տարածքների փոխզիջումը ապագայում նոր ճգնաժամերի դուռ կբացի: Թվում է, թե ամեն ինչ ցույց է տալիս, որ, ցավոք, երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմը շուտով չի ավարտվի: Բայց, ի վերջո, միայն բանակցային կարգավորումը, և ոչ թե պատերազմը, միջոցն է, որն ի վիճակի է տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատել:

The current Azerbaijani offensive is perceived by Armenians as a new existential threat.Catalan political scientist
Catalan political scientist Abel Riu compares the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh on September 27 with the genocide against the Armenians in 1915.
STEPANAKERT, OCTOBER 29, ARTSAKHPRESS: The political scientist noted that the shadow of the 1915 genocide is elongated, and just as a century ago they were exterminated from Eastern Anatolia at the hands of the Turks, in the face of the current conflict they could be exterminated from the territory of Artsakh, as well as its entire historical and cultural heritage in the region. So far, some 90,000 people, 60 percent of Artsakh residents, have had to flee their homes, what will be a real ethnic cleansing if they are not able to return.
The interview is presented below:
-Mr Riu, in these days of war, Azerbaijan is showing the face of its policy, even committing war crimes and torture among civilians. Is it possible in these conditions to talk about the issue of the recognition of Artsakh's autonomy and status by Azerbaijan?
- The current Azerbaijani offensive is perceived by Armenians as a new existential threat against its people, and its fight to resist to some extent as a continuation of the goyamart, or struggle for survival. The destruction in recent years of the Armenian heritage of several territories within Azerbaijan, especially in the Nakhchivan region, including 89 churches, 5,480 khachkars (Armenian crosses) and 22,700 tombs, according to research by Simon Maghakyan and Sarah Pickman leave no margin of doubt as to what would happen if the territory of Nagorno Karabakh becomes controlled by Baku. Similarly, cases such as that of Ramil Safarov, the war crimes committed by fighters in Azerbaijan, including killings of civilians and fighters Armenians since September 27. Atrocities committed against captured Armenian civilians and combatants, including torture, mutilation and beheadings during the brief war of 2016 have reinforced this sense of existential threat. These facts reinforce the arguments in favor of a remedial secession or independence, as the only way to protect the population from serious human rights violations.
How would you assess the fact that Azerbaijan, with the support of Turkey, Israel and mercenary terrorists, has waged war against Artsakh?
Azerbaijan was the side that had the most reasons for being dissatisfied with the post-1994 status quo. Its defeat in the 1990s war meant not only losing control of Karabakh, but also of the seven adjacent regions. In this sense, in recent years calls for the "liberation" of all of Nagorno- Karabakh and the restoration of the "territorial integrity" of Azerbaijan have been used from a propagandistic point of view by the authoritarian regime of Ilham Aliyev to close ranks internally and divert attention from cases of corruption, repression and abuse of power, feeding for years an anti-Armenian sentiment among the Azerbaijani population. The war for Azerbaijan has a dual purpose: war per se as a means of territorial conquest, and at the same time war as an instrument to pressure Armenians to make concessions in a new hypothetical negotiation. But positions are farther away today than ever, forecasts are pessimistic, and all indications are that hostilities will not stop, at least in the medium term. Given the number of casualties so far, we are talking about a situation that, if prolonged, could lead to a real humanitarian catastrophe, which could be exacerbated by greater Turkish or Russian military involvement, without rule out a scenario similar to that of Syria. Azerbaijan
During the war the infiltration of mercenary terrorists into the territory of Artsakh by Azerbaijan also presupposes the implementation of international terrorism, about which the President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan has already spoken. How do you think, doesn’t the presence of terrorists in the region mean the creation of opportunities for larger-scale operations by international terrorists beyond the Artsakh-Azerbaijani conflict?
I think Moscow is right in perceiving with concern the entry of Turkey on a military level in a region that Russia considers one of its areas of influence, even more so with the deployment of jihadists near the North Caucasus such as Dagestan or Chechnya, with a tragic record of terrorist jihadist activity, and potential to reignite again at some point. The presence of mercenaries brought from Syria has indeed a destabilizing potential for the whole Caucasus region, and for Iran as well.
In your opinion, what prevents the international community from admitting Artsakh as a separate state and recognizing the independence of the Artsakh Republic?
Turkey and Azerbaijan are powerful and influential states because of economic, military and energy-related reasons, located in strategic locations between Europe and Asia, and between the Caucasus and the Middle East, with joint access to five seas, and a total of 90 million people. Few states would like to compromise their relations with these two countries by recognizing independence of Artsakh. Besides, the question of the territorial integrity of states is a sensitive and very delicate question in international affairs, as countries tend to avoid positive precedents of cases based on the right to self-determination, to avoid a domino effect that could eventually affect themselves. This is also what happened with the silence of the international community in the face of the repression of the Spanish state against the people of Catalonia.
Representatives of political forces, organizations, influential individuals in different countries these days are making statements condemning the situation in Artsakh. To what extent do these forces represent the political views of the countries they represent?
In the case of Spain, with only a few exceptions, Basque and Catalan parliaments, together with pro-independence parties and organizations in Catalonia and the Basque Country, have expressed support to Artsakh and condemned the military aggression of Turkey and Azerbaijan.
Do you think it is possible to reach a final settlement of the issue through diplomatic channels?
Given the failures of the three ceasefires agreed so far with the mediation of members of the Minsk Group, with the violation of these by the armed forces of Azerbaijan with the support of Turkey, it becomes difficult to predict a stopping short-term end of the confrontations. Only great international pressure on Azerbaijan and Turkey, including sanctions and other economic measures, could change its belligerent position, but unfortunately this does not seem to be happening soon. However, the activation at some point of a Moscow-Ankara bilateral negotiating framework to agree on a new status quo in the region is not ruled out, which could lead to forcing Armenians to relinquish a number of territories in exchange. A proposal that would be difficult to implement, given the positions on both sides, and the fear on the part of Armenia, that a cession of territories will open the door to new cessions in the future. Everything seems to indicate that, unfortunately, the second Karabakh war will not end soon. But ultimately, only a negotiated settlement, and not war, is the mean capable of bringing long- term peace to the region.