Չինաստանը կոչ է արել հակազդել Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցներին
Միջազգային հանրությունը պետք է հակազդի ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերականգնմանը, նշված է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուա Չունյինի հայտարարության մեջ՝ նվիրված իրանական միջուկային խնդրի վերաբերյալ Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրի ստորագրման տարելիցին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
Հինգ տարի առաջ Իրանը եւ միջազգային միջնորդների «վեցյակը» իրանական ատոմի խնդրի կարգավորման համաձայնության հասան: Գործարքը, սակայն, նախնական տեսքով չգոյատեւեց անգամ 3 տարի. 2018 թվականի մայիսին ԱՄՆ-ն հայտարարեց համաձայնագրից միակողմանի կարգով դուրս գալու եւ Թեհրանի դեմ խիստ պատժամիջոցները վերականգնելու մասին:
«Միջազգային հանրությունը պետք է միասին հանդես գա Իրանի դեմ պատժամիջոցների երկարաձգման կամ վերականգնման դեմ, պնդի, որ ԱՄՆ-ն վերադառնա ՀՀԳԾ-ն հարգելու եւ կատարելու ուղուն»,- հայտարարել է Հուա Չունյինը:
Նա ափսոսանք է հայտնել այն կապակցությամբ, որ ԱՄՆ-ն վերջին տարիներին վարում է միակողմանի գործողությունների քաղաքականություն, հեռանում իր միջազգային պարտավորություններից եւ դուրս գալիս միջազգային պայմանագրերից:
«2018 թվականի մայիսին ԱՄՆ-ն դուրս եկավ ՀՀԳԾ-ից, դրանից բացի, սկսեց ամբողջ ուժով խոչընդոտել համաձայնագրի մյուս անդամների կողմից այն կատարելուն, ինչը հանգեցրեց Իրանի միջուկային հարցի շուրջ լարվածության մեծացման»,- հավելել է Հուա Չունյինը:
Չինաստանի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ներկայացուցիչը նշել է, որ ամերիկյան կողմը ներկայումս ամբողջ ուժով փորձում է Անվտանգության խորհրդում առաջ մղել զենքի մատակարարման էմբարգոյի երկարաձգումը եւ «սպառնում է վերադարձնել Իրանի դեմ ՄԱԿ ԱԽ վերականգնվող պատժամիջոցները՝ փորձելով հետագայում եւս խափանել համաձայնագիրը»:
Նա հավելել է, որ գործարքով ստանձնած պարտավորությունների մի մասի կատարումից Իրանի հրաժարվելը ԱՄՆ-ի կողմից առավելագույն ճնշման հետեւանքն է:
«Չինական կողմի կարծիքով՝ ՀՀԳԾ պաշտպանությունն ու կատարումը իրանական միջուկային խնդրի խաղաղ լուծման միակ ճիշտ ճանապարհն է»,- ամփոփել է Հուա Չունյինը:

Китай призвал противостоять санкциям США против Ирана
Международное сообщество должно противостоять восстановлению санкций против Ирана со стороны США, говорится в заявлении официального представителя МИД КНР Хуа Чуньин к годовщине подписания Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной проблеме.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июля  АРЦАХПРЕСС:  Пять лет назад Иран и «шестерка» международных посредников достигли соглашения об урегулировании проблемы иранского атома. Однако сделка в первоначальном виде не прожила и трех лет: в мае 2018 года США объявили об одностороннем выходе из нее и восстановлении жестких санкций против Тегерана.
Она выразила сожаление тем, что США в последние годы проводят политику односторонних действий, отходят от своих международных обязательств и выходят из международных договоров.
«В мае 2018 года США вышли из СВПД, кроме того начали всеми силами препятствовать тому, чтобы остальные участники соглашения его выполняли, что привело к нарастанию напряженности вокруг ядерного вопроса Ирана», - добавила Хуа Чуньин.
Представитель внешнеполитического ведомства Китая отметила, что в настоящее время американская сторона всеми силами пытается протолкнуть в Совете безопасности продление эмбарго на поставки оружия и «угрожает вернуть восстанавливаемые санкции Совета Безопасности ООН против Ирана, пытаясь и дальше подорвать соглашение».
Она добавила, что отказ Ирана выполнять часть обязательств по сделке стало результатом максимального давления со стороны США.
«Китайская сторона считает, что защита и исполнение СВПД – единственный верный путь мирного решения иранской ядерной проблемы», - заключила Хуа Чуньин.