Գարեգին Բ-ն անդրադարձել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու Թուրքիայի իշխանությունների որոշմանը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն անդրադարձել է Սուրբ Սոֆիայի տաճար-թանգարանը մզկիթի վերածելու Թուրքիայի իշխանությունների որոշմանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնում ենք Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի անդրադարձը․
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ցավով արձանագրեցինք տակավին մի քանի օր առաջ՝ հուլիսի 10-ին, Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից Օրթոդոքս Եկեղեցիների և քրիստոնեական աշխարհի համար կարևոր նշանակություն ունեցող Սուրբ Սոֆիայի տաճարը թանգարանից մզկիթի վերածելու որոշումը։ Հակառակ համաքրիստոնեական տարբեր կազմակերպությունների, եկեղեցապետերի ու քաղաքական առաջնորդների կոչերին՝ թուրքական կառավարությունն ընդունեց միակողմանի ու դատապարտելի որոշում՝ դրանով իսկ խախտելով Թուրքիայում ազգային կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները։ Ցավով ենք նշում, որ միլիոնավոր քրիստոնյաների կոչերն ու անհանգստություններն անտեսվեցին, հաշվի չառնվեց նույնիսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Սուրբ Սոֆիայի տաճարը համաշխարհային մշակութային գանձարանում ներառնված լինելու փաստը։
Թուրքիայի կառավարության գործողությունը ծանր հուշեր է արթնացնում դարեր շարունակ Օսմանյան իշխանությունների կողմից հայ ժողովրդի, ինչպես նաեւ այլ քրիստոնյա ազգերի սրբատեղիների պղծման ու կործանման վերաբերյալ։ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին ու հայ ժողովուրդը, որպես Օսմանյան Թուրքիայում Ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ, կիսում է օրթոդոքս եղբայրների և քույրերի ցավն ու անհանգստությունը։ Հայոց Եկեղեցին դատապարտում է քաղաքական շահերից ելնող՝ կրոնների փոխըմբռնման ու երկխոսության գործընթացին մեծապես վնասող Թուրքիայի կառավարության որոշումը՝ միաժամանակ կոչ անելով վերանայել այն ու վերադառնալ Թուրքիայում տարբեր կրոնական համայնքների խաղաղ աղոթական համակեցության սկզբունքին։ Պատմության վայրիվերումների ու քաղաքական փոփոխությունների ընթացքում Սուրբ Սոֆիայի տաճարը պատմական և մշակութային արժեքից զատ ձեռք է բերել նաև տարբեր՝ կրոնական, մշակութային և քաղաքական նշանակություն՝ դառնալով ոչ թե քաղաքակրթությունների բախման, այլ համագործակցության և մարդկության միասնության խորհրդանիշ:
Միակողմանի այդ որոշման պատճառով ստեղծված դժվարին այս իրավիճակում աղոթքով զորակից ենք Կոստանդնուպոլսի Տիեզերական պատրիարք, մեր սիրեցյալ եղբայր Նորին Սրբություն Բարդուղիմեոս պատրիարքին և Օրթոդոքս Եկեղեցու մեր քույրերին ու եղբայրներին»։

Гарегин II обратился к решению властей Турции превратить Собор Святой Софии в мечеть
Католикос Всех Армян Гарегин II обратился к решению властей властей Турции превратить храм-музей Святой Софии в мечеть.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июля  АРЦАХПРЕСС: «Арменпресс» представляет заявление Католикоса Всех Армян․
“В Первопрестольном Святом Эчмиадзине Мы с болью констатировали решение президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о превращении Храма Святой Софии из музея в мечеть. Вопреки призывам различных общехристианских организаций, руководителей церквей и политических лидеров, турецкое правительство приняло однобокое и предосудительное решение, тем самым нарушив права национальных религиозных меньшинств Турции. С болью отмечаем, что призывы и беспокойство миллионов христиан были проигнорированы, не был учтен даже факт включения Храма Святой Софии ЮНЕСКО в мировую культурную сокровищницу.
Действия правительства Турции пробуждают тяжелые воспоминания об осквернении и гибели армянского народа, также и других христианских народов, осуществляемыми османскими властями на протяжении веков. Святая Армянская Апостольская Церковь и армянский народ, как народ, переживший геноцид в Османской Турции, разделяют боль и беспокойство ортодоксальных братьев и сестер. Армянская церковь осуждает решение правительства Турции, исходящее из политических интересов наносящее большой вред процессу взаимопонимания и диалога между религиями, одновременно призывает пересмотреть его и вернуться к принципу мирного молитвенного сосуществования различных религиозных общин Турции. За все время исторических катаклизмов и политических перемен Собор Святой Софии, помимо исторической и культурной ценности, приобрел и религиозное, культурное и политическое значение, став символом толерантности цивилизаций, сотрудничества и единства человечества.
В этой трудной ситуации, создавшейся вследствие этого решения, Мы нашей молитвой поддерживаем Вселенского патриарха Константинополя, Нашего возлюбленного брата Его Святейшества Патриарха Варфоломея и наших братьев и сестер Ортодоксальной церкви”.