ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ասված է համանախագահների տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաև այլ աղբյուրների հաղորդագրությունների համաձայն, հուլիսի 12-13-ը հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի է ունեցել հրադադարի ռեժիմի լուրջ խախտում, ինչի հետևանքով մարդիկ են զոհվել: Հաղորդվում է, որ երկու կողմերն էլ օգտագործել են տարբեր տրամաչափի հրետանի։ Համանախագահները և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը ցավում են մարդկանց մահվան համար և իրենց ցավակցությունն են հայտնում զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին: Համանախագահներն ուղիղ կապի մեջ են Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց հետ միջադեպի հենց սկզբից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Համանախագահները նշում են, որ կողմերը միմյանց մեղադրել են ռազմական գործողություններ սանձազերծելու մեջ։
«Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները և կոչ են անում կողմերին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակամարտության հետագա էսկալացիան կանխելու համար, այդ թվում ՝ նրանց միջև գոյություն ունեցող ուղիղ կապի ուղիների օգտագործմամբ: Մինսկի խմբի համանախագահները նաև կողմերին կոչ են անում հնարավորինս արագ վերսկսել առարկայական բանակցությունները և կարևորում են ԵԱՀԿ դիտորդների վերադարձը տարածաշրջան, երբ թույլ տան հանգամանքները»,- նշված է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածած հաղորդագրության մեջ:

The OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America have released a statement today condemning the ceasefire violations at the Armenia-Azerbaijan border.
OSCE MG Co-Chairs condemn ceasefire violations
STEPANAKERT, JULY 13, ARTSAKHPRESS: The statement comes amid heightened tensions after Azerbaijan launched a military attack on a position in the Tavush province.
“According to reports from the Ministries of Defence of Armenia and Azerbaijan, as well as other sources, on 12-13 July there was a serious breach of the ceasefire on the Armenian-Azerbaijani border, resulting in casualties. Artillery of various calibers reportedly was used by both forces. The Co-Chairs and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-office (PRCIO) Andrzej Kasprzyk regret the loss of life and offer their condolences to the families of those who were killed and injured. The Co-Chairs and PRCiO have been in direct contact with Armenian and Azerbaijani officials since the beginning of the incident. The sides have accused each other of initiating the fighting. The Minsk Group Co‑Chairs condemn the recent ceasefire violations and call upon the sides to take all necessary measures to prevent any further escalation, including by use of the existing direct communication channels between them. The Minsk Group Co-Chairs also call on the sides to resume substantive negotiations as soon as possible and emphasize the importance of returning OSCE monitors to the region as soon as circumstances allow”, the Co-Chairs said in the statement.