Խստորեն դատապարտում եմ Ադրբեջանի գործելակերպն իրավիճակը դիտավորությամբ լարելու ուղղությամբ. Արայիկ Հարությունյանի թվիթերյան գրառումը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի թվիթերյան գրառման մեջ անդրադարձել է հուլիսի 12-13-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած զինված միջադեպին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նախագահ Արայիկ Հարությունյանի թվիթերյան գրառումը ստորև.
«Իմ խորին մտահոգությունն եմ հայտնում հուլիսի 12-13-ին Տավուշի մարզի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանն Ադրբեջանի կողմից խախտելու փորձերի և հրետանու կիրառմամբ հարձակումների առթիվ:
Խստորեն դատապարտում եմ Ադրբեջանի գործելակերպն իրավիճակը դիտավորությամբ լարելու և լարվածության աշխարհագրությունն ընդլայնելու  ուղղությամբ։
ՀՀ պետական սահմանին այդ սադրիչ գործողությունները և ռազմատենչ հռետորաբանությամբ ուղեկցվող ընդհանուր լարված իրավիճակն ավելի են խորացնում հակամարտության կողմերի միջև անվստահությունը և լուրջ վտանգ են հանդիսանում հարավկովկասյան տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության պահպանման համար:
Մենք պատրաստ ենք աջակցելու մեր հայրենակիցներին մեր ընդհանուր Հայրենիքի պաշտպանությանն ուղղված նրանց գործողություններում:
Ռիսկերի նվազեցման միջազգային մեխանիզմների ներդրումը հակամարտության կարգավորման գործընթացի անհրաժեշտ պայման է: Ադրբեջանը ոչ միայն հակադրվում է այդ մեխանիզմների ներդրմանը, այլև ավելի է սրում իրավիճակը: Ուստի, իրավիճակի հետագա սրման և տարածաշրջանային ապակայունացման ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանը»:

Strongly condemn Azerbaijani actions aimed at deliberately escalating the situation. Artsakh President tweeted
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan on his Twitter page wrote that he strongly condemned the ceasefire violations at the Armenia-Azerbaijan border.
STEPANAKERT, JULY 13, ARTSAKHPRESS:  "Deeply concerned about the 12-13 July Azerbaijani attempts of infiltration and attacks with heavy armament on the Republic of Armenia state border in the direction of Tavush region.
We strongly condemn Azerbaijani actions aimed at deliberately escalating the situation and expanding the geography of escalation. These incidents on the Armenian state border and the overall charged atmosphere fuelled with aggressive rhetoric deepen mistrust, and herald undermined security and stability in the South Caucasus region.
We stand ready to support our compatriots in their activities towards protecting our shared Homeland. While the establishment of international risk reduction mechanisms is a necessity for the advancement of the conflict settlement, Azerbaijan not only rejects it, but also escalates the situation. Azerbaijan bears full responsibility for the consequences of further escalation & regional destabilization," wrote Arayik Harutyunyan.