ԱՄՆ-ի դուրս գալն ԱՀԿ-ից ընդգծեց Վաշինգտոնի դիրքերի թուլացումն ու մեկուսացվածությունը. Chosun Shinbo
ԱՄՆ-ի իշխանությունների որոշումն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից (ԱՀԿ) դուրս գալու մասին վկայում Է Վաշինգտոնի դիրքերի թուլացումն ու մեկուսացվածությունը միջազգային ասպարեզում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին ասված Է հուլիսի 13-ին Chosun Shinbo թերթում հրապարակված մեկնաբանության մեջ, թերթ, որը հրատարկվում Է Ճապոնիայում Կորեացի քաղաքացիների ասոցիացիայի օժանդակությամբ:
«Վաշինգտոնի արարքը (ԱՀԿ-ից դուրս գալը – ծանոթ. խմբ.) ցույց տվեց, որ Նահանգներն այնպիսի պետություն Է, որը հեշտությամբ Է հրաժարվում դաշնակցային հարաբերություններից եւ միջազգային պարտավորություններից, եթե դրանք հակասում են Վաշինգտոնի շահերին,- նշված Է հոդվածում:- Դա սոսկ ընդգծում Է Միացյալ Նահանգների թուլացումն ու շարունակվող մեկուսացվածությունը»: Բացի դրանից, Chosun Shinbo-ի հեղինակների կարծիքով՝ «չնայած այն բանին, որ ԱՄՆ-ը գերտերություն Է, նա խիստ հետ Է մնում առողջապահության ոլորտում», իսկ ԱՀԿ-ի կազմից դուրս գալու՝ նրա որոշումը «համընկավ այն շրջանին, երբ խիստ անհրաժեշտ Էր բոլոր երկրների համագործակցությունը կորոնավիրուսի հետ կապված իրադրության ֆոնին»:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 29-ին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը մտադիր Է լիովին դադարեցնել հարաբերություններն ԱՀԿ-ի հետ, քանի որ վերջինիս ղեկավարությունը հրաժարվել Է վերափոխումների իրականացումից, որոնք պնդել Է ԱՄՆ-ի վարչակազմը: Ըստ որում Թրամփը հերթական անգամ մեղադրել Է ԱՀԿ-ին այն բանում, թե այն իբր հայտնվել Է Չինաստանի լիակատար վերահսկողության ներքո: Ըստ Թրափի վարկածի՝ ՉԺՀ-ի իշխանությունները եւ ԱՀԿ-ի ղեկավարությունը հարկ եղած միջոցներ չեն ձեռնարկել կորոնավիրուսի տարածման պատճառով: Հուլիսի 7-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը լրագրողներին հայտնել Է, որ ԱՄՆ-ը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշին իրազեկել Է 2021 թվականի հուլսի 6-ին ԱՀԿ-ից դուրս գալու մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: выход США из ВОЗ подчеркнул ослабление позиций и изолированность Вашингтона
Решение властей США о выходе из Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) указывает на ослабление позиций и изолированность Вашингтона на международной арене.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июля  АРЦАХПРЕСС: Об этом говорится в опубликованном в понедельник комментарии газеты Chosun Shinbo, издающейся в Японии при поддержке Ассоциации корейских граждан.
"Поступок США (выход из ВОЗ - прим. ТАСС) показал, что они являются таким государством, которое легко отказывается от союзнических отношений и международных обязательств, если те идут вразрез с интересами Вашингтона, - указывается в статье. - Это лишь подчеркивает ослабление и продолжающуюся изолированность Соединенных Штатов". Кроме этого, по мнению авторов Chosun Shinbo, "несмотря на то, что США являются сверхдержавой, они сильно отстают в сфере здравоохранения", а их решение о выходе из состава ВОЗ "пришлось на период, когда остро необходимо сотрудничество всех стран на фоне ситуации с коронавирусом",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Президент США Дональд Трамп 29 мая объявил, что Вашингтон намерен полностью прекратить отношения с ВОЗ, поскольку ее руководство отказалось от проведения преобразований, на которых настаивала американская администрация. При этом Трамп в очередной раз обвинил ВОЗ в том, что она якобы оказалась под полным контролем Китая. По версии Трампа, власти КНР и руководство ВОЗ не приняли надлежащих мер в связи с распространением коронавируса.
7 июля официальный представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик сообщил журналистам, что США информировали генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша о выходе из ВОЗ с 6 июля 2021 года.